Herkese merhaba,
3 Aralık 2017 tarihini itibariyle 2017 yılının son gerilemesi ile Merkür bir kez daha karşımızda. Ancak bunun yani sıra aralık ayı bazı önemli gökyüzü olaylarına da gebe. Kısaca bunlara bir göz atalım.
15 Kasım itibari ile de Merkür’ün gölge günleri başladı yani etkisini yavaş yavaş hissetmeye başlıyoruz. 3 Aralik-22 Aralık tarihleri arasında geri harekette olacak Merkür ileri hareketine tam randımanlı olarak 10 Ocak 2018 itibari başlayacak. Yani yaklaşık 2 ay sürecek Merkür deneyimine hazır olun. 
Merkür gerilemesine Yay burcunun son derecelerinde başlayacak. Bir burcun son dereceleri genellikle stresli enerjileri de beraberinde getirir. Bunun yani sıra hemen geri hareketin başladığı gün Merkür’ün yöneticisi olduğu İkizler burcunda gerçekleşecek olan dolunay enerjisi ile birlikte özellikle duygusal anlamda gerginlikler, iletişim ile ilgili konularda can sıkıcı olaylar ve haberleri de beraberinde getirebilir.
Evet yılın son Merkür gerilemesinden bahsediyoruz ve bu son gerileme bir ateş burcu olan Yay burcunda gerçekleşecek. Yay burcu daima ileriye bakmayı temsil eder, son derece iyimserdir, yeni deneyimlere ve maceralara açıktır, genişlemek ve büyümek ister. Seyahatleri, yabancı kültürler ile iletişimi, üst bilinci temsil eder. Merkür bir burçta geri gittiği zamanlar o burucun temsil ettiği özelliklerini gerektiği gibi kullanmasına izin vermez bir bakıma düzeni bozar. Mesela aşırı derecede iyimser ya da tam tersi son derece kötümser olabiliriz. İşimizle ilgili bir büyüme genişleme planı varsa aşırılığa kaçabilir, uzak durmamız gereken riskleri alabiliriz.
Merkür’ün retro olduğu zamanlar geçmişin tekrar gözden geçirilmesi gereken zamanlardır.  Ancak yeni bir şeylere başlamak için uygun bir zaman değildir. Bunun yerine süregelen işinizi ya da bir projeyi yeniden yapılandırmak için uygun bir zaman diyebiliriz.
Yeni yıla yaklaştığımız ve çoğumuzun tatil planları yaptığı önümüzdeki birkaç haftalık periyotta, Yay burcu özellikle uzak yerlere seyahatleri temsil ettiği için uçaklarda gecikmeler, bavulun kaybolması, iletişimde aksaklık, elektronik aletlerde bozulmalar gibi vb. aksaklıklara neden olabilir. Bunun dışında hukuksal konular ilgili sorunlar, üniversite ve yüksek öğrenim ile ilgili problemler bu dönemin gündem maddeleri arasında. 
Merkür geri hareketine başladıktan sonra hemen ilk hafta içinde artık Yay burcunu terk etmeye hazırlanan Satürn ile Yay burcunun 27 derecesinde kavuşum yapacak. Satürn yeni deneyimine hazırlanmış 20 Aralık’ta Oğlak burcuna geçmeye hazırlanırken Merkür son bir kez Satürn’ü sallayacak gibi duruyor. Yani Satürn’den gelen son karmik derslere hazırlıklı olmakta fayda var. Ancak bu kavuşum ile Uranüs ve Mars arasındaki olumlu enerjiler bir nebze olsun bizi biraz rahatlatacak. İleriye dönük planlarınızı ince ince düşünüp adım atmakta yarar var.
Sevgili astroloji severler, zaten birçoğumuz Merkür gerilemesine hayatlarımızda yarattığı aksaklıklar ve ters giden durumlardan dolayı aşinayız. Espri yeteneği yüksek ve son derece iyimser Yay burcunda olan bu Merkür gerilemesinin başımıza gelen aksaklıklara esprili bir şekilde yaklaşmak ve sabır seviyenizi genişletmek için güzel bir fırsat olduğunu unutmayın😀
Sevgiler,
Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir