Herkese merhaba, 
Yaklaşık 8 senelik Uranüs’ün Koç burcunda yaptığı yolculuğu 15 Mayıs 2018 itibariyle bitiyor. (6 Kasım 2018 ile 6 Mart 2019 tarihleri arasında tekrar kısa süreliğine Koç burcuna geri dönecek) Uranüs yaklaşık 9 yıllık yolculuğuna bu sefer aslında pek de rahat edemeyeceği Boğa burcunda devam etmeye hazırlanıyor. Bu yeni enerji, hem bireysel haritalarımızda hem de toplumsal olarak ani ve beklenmedik olanı bizlere getirecek. Şimdi öncelikle kimdir bu Uranüs nasıl etkileri vardır onu bir inceleyelim.
Uranüs bir jenerasyon gezegeni olarak Zodyak’taki bir tam turunu yaklaşık 84 yılda tamamlar. Çok yavaş hareket ettiği için aynı noktada ileri geri hareketlerle uzun süre gezinir. Uranüs bireysel haritalarımızda ilk kare açısını 21 yaşında, ilk karşıt açısını 42 yaşında ve 2. karesini de 63 yaşındayken yapar. Uranüs gezegeninin orbu 5 derece olduğu için etkilendiğimiz periyodu 17-21, 38-42 ve 59-63 yaşları arasında düşünülebiliriz. Bu dönemler hayatlarımızda önemli ve köklü değişimlerin olduğu zamanları işaret eder. İlki belki evden ayrılma, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışma, 2.si orta yaş bunalımını da içine alarak acaba ben şu ana kadar ne yaptım, doğru yolda miyim gibi bir sorgulama donemi belki kariyer değiştirme ya da özel hayatta ki değişimler ve 3.sü ise artık emeklilik dönemi ile başlayan yeni hayatımıza doğru attığımız adımlardır. Hemen hepsi de aslında hayatlarımızda radikal değişikliklere ve yeniliklere neden olan süreçlerdir.
Astrolojide Uranüs Kova burcu ile ilişkilendirilmiştir. Öncelikle yenilikçidir, var olan düzeni değiştirmek, yıkıp yeniden yaratmak yani devrim yapmak ve özgürleştirmek ister. Otoriteyle ve dayatmalarla arası iyi değildir. Uranüs geleceğe yönelen, önceden kestirilemeyen, sürprizler barındıran yeni olayları ve umutları temsil eder aslında. Uranüs çağın ilerisindedir bu yüzden de teknolojiyi ve astrolojiyi de temsil eder.
Uranüs’ün bireysel haritalarımızda düştüğü alan aslında hangi alanlarda daha çok özgürlüğe ve değişime ihtiyacımız olduğunu gösterir. İçinde bulunduğu burç ve aldığı açılar ise değişim ve yenilik için ne kadar cesaretimiz ve potansiyelimiz olduğunu bizlere söyler. Mesela, Uranüs’ü Kova burcunda ve 10. Evinde (kariyer) olan bir kişi kariyeri ile ilgili radikal kararlar almaktan, var olan düzeni değiştirmek için öne atılıp diğer çalışanların sesi olmaktan çekinmez. Orijinal fikirleri ile de bunu gerçekleştirir. Ancak Uranüs’ü Oğlak burcunda ve 10. evde olan bir başka kişi her ne kadar içinde değişim enerjisini hissetse de bu atılımı öyle kolay kolay gerçekleştiremez. Bir yani hadi ileriye bak derken diğer yani geleneksel olanı terk etmek istemez. Yine toplumsal anlamda bakacak olursak Uranüs’ün son 8 yıldaki transiti; agresyonu, ani girişimleri ve savaşı temsil eden Koç burcunda olmuştur. Bu sürecin Ortadoğu’da yaşanan Arap Bahar’ına ve dünya genelinde savaş ve sinyalleri açısından çok hareketli bir döneme denk gelmesi bir tesadüf değildir.
Uranüs bir hava burcu gezegeni olarak yeniliklere açık, vizyonu geniş, beklenmeyeni getiren, reformist, sıra dışı ve bağımsızdır. İşlerini acele acele yapmayı sever, ani kararlar verir ve ummadığımız anda sağ gösterip sol vurabilir. Tabi Uranüs’ün saydığım tüm bu özellikleri astroloji ile yakından ilgilenenlerin ilk bakışta anlayabilecekleri gibi risk almayı sevmeyen, işlerini sindire sindire, önünü arkasını iyice planlayarak yapan ve beklenmeyen hamlelere hiç alışık olmayan Boğa burcu hiç ama hiç sevmeyecektir. Bu aslında adeta bir deprem etkisidir. İşte sabit duran toprağı ani bir şekilde sallayacak olan Uranüs Boğa yolculuğu bizlere 8 yıl boyunca bu deprem etkisi çeşitli şekillerde yaşatacaktır. Bu etki hem bireysel hem de toplumsal bir şekilde hayatlarımıza yansıyacak özellikle dünya genelinde toprak ile ilgili gelişmeler söz konusu olacaktır. Deprem etkisi beklendiği gibi ülkelerin toprak sınırlarını değiştiren ani ve beklenmedik kaoslara da işaret etmektedir. Uranüs’ün Boğa burcu geçişi daha önce 1934/1942 yıllarında olmuştur. Bu süreçte global olarak yaşanan bazı örneklere bakacak olursak en önemlisi  1 Eylül 1939’da 2. dünya savaşının başlamasıdır. 6 Mayıs 1941’de Stalin Sovyetlerin başına geçmiştir. 15 Haziran 1940’da da Fransa Nazi Almanya’sına teslim olmuştur.
Uranüs Boğa burcunda toprak havasına bürünmeye başlayacak, maddiyat daha fazla ön plana çıkacak, Boğa’nın risk almayı sevmeyen, plancı yaklaşımı Uranüs’ü adım atmadan önce biraz daha dikkatli düşünmeye sevk edecektir. Bu süreçte finansal piyasalar ve bankacılık sistemi de yakından etkilenecektir. Alışık olmadığımız yeni bankacılık sistemleri, ekonomi ile ilgili yenilikler ve devrim gibi atılımlar söz konusu olacaktır. Bu süreçte toplumları daha ileriye götürecek, daha eşitlikçi ve yenilikçi atılımlarla karşılaşacağız. Biliyorsunuz son dönemde popülaritesi artan bit-coin, internet bankacılığı vb. konularda alışık olduğumuzun dışında adımlar atılmaya başlandı bile işte Uranüs’ün Boğa geçişi bu süreci köklü ve reformist olarak tamamen dönüştürecektir. Global anlamdaki bu etkileri transit Satürn’ün 2020 yılının sonunda Kova burcuna geçmesi ve bolluk ve bereket gezegeni Jüpiter ile yapacağı kavuşum enerjisi ile birlikte daha somut olarak hissetmeye başlayacağız.
Boğa burcu kişisel değerler, maddi-manevi kaynaklar, mali konular, tüm taşınabilir mallar, kazançlar ve kayıplar, kazanma ve harcama tarzı, güvenlik ihtiyacı, sahip olunanlar, umutlar, kişinin kendisinde ve başkalarında takdir edip saygı gösterdiği değerler ve konfor ile ilgilidir. Kısacası değer verdiği, bana ait ve benim dediği, sahiplendiği ve kendini değerli hissetmesini sağlayan her şeyi kapsar. İşte Uranüs’ün Boğa burcuna girmesi ile birlikte bireysel anlamda oluşturduğumuz değer yargılarımızı ve para kazanma biçimimizi, bizi daha özgürleştirici şekilde değiştirmek ve yenilemek isteyebiliriz. Geleneksel olan para kazanma yöntemlerini bir kenara bırakıp, teknolojinin nimetlerinden daha fazla yararlanmak isteyebiliriz. Tabi ki bu etki toplumsal anlamda gelecek bir akımın parçası olacaktır. Ancak bireysel olarak daha cesaretli olacak kişi sayısı her zamankinden daha fazla olacaktır. Bu süreçte Boğa burcunun somut ve pratik yaklaşımı yapılan keşif ve yeniliklerde de yerini bulacaktır. 
Boğa burcu ayni zamanda yiyecek ile, yemekten aldığımız hazla ve tarımla ilgilidir. Tarımda yapılan endüstriyel devrimden itibaren, yediğimiz hemen hemen her şey endüstriyel olarak, büyük oranlarda ve tüketiciden uzakta yetiştirilmek zorundadır aksi takdirde büyük kitlelere yeteri kadar yiyecek sağlanamaz. Büyük miktarda yiyecek üretebilmek için de ürünlerin hızlı yetişmesi ve pek tabi ki kimyasallarla desteklenmesi gerekmektedir!!! Uranüs tarım ve yediklerimiz ile ilgili hayatlarımıza yepyeni adımlar getirecek. Yediğimiz şeylerin çok fazla kimyasallara maruz kaldığını ve işlenmiş gıdaların başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu zaten son zamanlarda çok fazla duymaktayız ve bu gidişe bir dur demek için de küçük çaplı adımların atıldığını da görmekteyiz. Gerçekte ne kadar yiyeceğe ihtiyacımız var ve ne kadar yiyeceği israf ediyoruz? Bunun nasıl önüne geçeriz? Bireysel anlamda ne tür ürünler yetiştirebiliriz? Kimyasal kullanmadan, insanların hayatlarını tehlikeye atmadan, besleyiciliği yüksek nasıl endüstriyel tarım yapılır? Yiyecek ithalatını sıfırlayıp her ülkenin kendine yetecek üretimi yapması nasıl mümkün olur? Tüm bu konularla ilgili yenilik ve değişimin olacağı Uranüs Boğalı günleri ben de merakla beklemekteyim.
Evet özetleyecek olursam, bireysel haritalarımızda Boğa burcunun düştüğü alanlarda daha isyankar, yenilikçi ve bir şeylerin bizi dürtmesi hissini bu süreçte çoklukla yaşıyor olacağız. Bu transit altında bizlere düşen değişime ayak diretmek yerine tam tersine uyum göstermektir. Alışkanlıklarımıza sıkı sıkıya bağlı kalmak, ben bu şekilde memnunum konforumu değiştirmem diyerek inat etmek sadece akıntıya karşı kürek çekmektir. Bu bir özgürleşme, bizi engelleyen zincirleri koparma ve yenilik enerjisidir. Bunu kucaklamayı başarabilenler kazanacaktır. Zaman zaman bu yenilikler beraberinde krizleri ve kaosu getirecektir ancak unutmayalım ki tüm devrimler tarihte devrim yaratan liderlerin ve bizim yakın tarihimizde de örneğini gördüğümüz Türk Cumhuriyeti’nin kurucu önderi Mustafa Kemal’in gerçekleştirdiği gibi cesaretle ve kararlılıkla gelmiştir.
Uranüs’ün Boğa yolculuğundan en başta sabit burçlar olan Boğa, Kova, Aslan ve Akrep etkilenecektir. Ancak bu burçlarda gezegenleri olanlar da bu değişim rüzgârından nasibini alacaktır. Hangi alanlarda etkileneceğinizi tam anlamı ile tespit edebilmek için tabi ki bireysel haritalarınızı incelemek gereklidir. 
Ancak kısaca burç burç bahsedecek olursam aşağıda bahsettiğim başlıklarla ilgili hayatlarınızda ani ve umulmadık değişimlere, yeniliklere zaman zaman sizi sarsan ve kriz yaratan olaylara hazırlıklı olmakta yarar var derim!
Koç – Maddi ve manevi kaynaklar, alacak verecek konuları, kendinize verdiğiniz değer, yetenekler.
Boğa –Fiziksel görünümünüz, sağlık ve canlılığınız, motivasyonlar, istekler ve karakter yapınız.
İkizler –Karma, ruh dünyanız, sezgileriniz, gizli düşmanlıklar, herkesle paylaşmadığınız sırlar, üst bilinç.
Yengeç –Geleceğe yönelik planlar ve umutlar, sosyal çevreniz ve arkadaş gruplarınız, umulmadık iyi şans ve kazanımlar, iş hayati ile ilgili destek ve maddi kazanımlar.
Aslan –Kariyer ve toplum önündeki yeriniz, otorite konumundaki kişiler ile olan ilişkileriniz, şan, şöhret ve ünvan kazanmak ile ilgili olaylar, amaçların gerçekleştirilmesi.
Başak –Uzun yolculuklar, yabancılar ve yabancı ülkeler ile olan ilişkiler, yüksek eğitim, hukuksal konular, mahkemeler, yüksek bilinç ve bilgelik ile ilgili konular.
Terazi – Ortaklıklardan kazanılar paralar, eşin parası, vergi, miras, nafaka, kredi gibi alacak-verecek konuları, ameliyatlar, derin dönüşümler, cinsel deneyimler ve metafizik ile ilgili konular.
Akrep –Evlilik ve ortaklıklar ile ilgili konular, açık düşmanlar, kontratlar, anlaşmalar ve davalar.
Yay –Günlük rutininiz, çalışma ortamınız, günlük isler ve uğraşlarınız, sorumluluklarınız, hastalıklar ve stres.
Oğlak –  Çocuklar, ask hayatınız ve romantizm, risk ve spekülasyonlar, şans oyunları, hobileriniz, artistik sanatlar ve yaratıcılık.
Kova – Aile, yuva ve kökler, ebeveynler, baba, yaşlı akrabalar, özel hayat, iç dünyanız ve gizli olan her şey.
Balık –Yakın çevre, kardeşler, komşular ve genç akrabalarla olan ilişkiler, kısa seyahatler, eğitim, fikirler, her türlü sözlü ve yazılı iletişim, kendini ifade etme şekli, dedikodular.
Sevgiler,
Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir