Ayın hareketlerini baz alan Çin takvimine göre senenin 2. yeni ayı Çin’de ve bazı Asya ülkelerinde yeni yılının ilk günü olarak kabul edilir. Bu yüzdendir ki yeni yıl günü her yıl Çin’de başka bir güne denk gelir. Bu başlangıç ‘Baharın Habercisi’ olması yönünden oldukça önemlidir. Altında yatan en önemli sembol ise eski ve ölü olan gider yeni ve taze olan yerini alır.   

Çin yeni yılı ile bizim kutladığımız yeni yıl arasındaki en önemli belirleyici fark, miladi ya da gregoryen takvime göre bizler Güneş’in Dünya’nın etrafındaki 1 tam dönüşünü baz alırken Çinliler ve bazı Asya ülkeleri Ay’ın hareketlerini baz alırlar. O yüzden ayın ilk günü yeni ay, ortası dolunaydır ve yıl toplamda 354 günden oluşur, yani bizlerin kullandığı miladi takvime göre 11 gün daha azdır. 
Şimdi gelelim Çin yeni yilinin bir başka önemli enerjisine. Bilenleriniz bilir Çin astrolojisine göre her sene çeşitli hayvanlarla eşleştirilmiştir. Bu yıl yani 1 Şubat’tan itibaren bir sonraki yeni yıla kadar olan dönem Su Kaplanı yılı olarak sembolize edilmektedir. Kaplan, Çin’deki tüm hayvanların kralı olarak bilinir ve dolayısıyla gücün, kötülükleri defetmenin ve cesaretin sembolüdür. 
Kaplan semboliğinin güçlü yönleri, 
Kaplanlar cesur ve otoriterdir. Her seferinde bir adım önde olmak isterler ve büyük bir hırsla hayallerini gerçekleştirmek için yorulmadan çalışırlar. 
Dürüst ve sağduyulular. Güçlü bir sorumluluk duygusuna sahiptirler ve her zaman sözlerini tutacak ve yükümlülüklerini yerine getirecek güçtedirler. 
Kaplan semboliğinin zayıf yönleri ise, 
Asi ve başkaldıran yapısıdır, hayvanların lideri olarak benim istediğim olsun tavrı diktatörlüğe kadar gidebilir. Hedeflerinin ve hırslarının peşinde aşırı derecede koştuklarında ise inatçı ve küstah olabilirler ki muhtemelen hedeflerine ulaşmak için her yolu kullanmaya istekli olacaklardır. 
Bu yıl ki yeni ay gününün Uranüs – Satürn karesi ile şenlenmesi iste bu asi yapıyı oldukça güçlendireceğe ve kamçılayacağa benziyor.  

Gelelim esas meselemiz olan Şubat ayinin ilk gününde yaşayacağımız Kova burcundaki yeni ay enerjisine. Yeni aylar yeni başlangıçlardır, yeni umutlar, yeni haberler, yeni adımlar ve yeni atılımlardır. Tüm bu adımları ayın hilal devresinde yapmak en hayırlısıdır. Ay hilal fazına yaklaşık 1 gün sonra geçer ama illa da emin olmak istiyorum derseniz gökyüzünde ayın ince bir ters C çizdiğini gördüğünüz zaman harekete geçebilirsiniz. 
Bu yeni ayın Kova burcunda olmasından dolayı 2 tane yöneticisi var birisi Satürn (sorumluluklar, geleneksel olan, kurallar, kısıtlamalar ve daralma) bir diğeri gökyüzünün asi çocuğu Uranüs (yenilikçi, marjinal, asi, sarsıcı).2021’in ana teması dediğimiz ve 3 kez deneyimlediğimiz Uranüs –Satürn karesi yani eski ve yeninin çatıştığı, çürümüş, bozulmuş, yürümeyen, bizi aşağıya çeken her ne varsa bu yeni ayla beraber hayatlarımızdan süpürüyoruz. Kendimize yeni alanlar yaratmak adına yeni kararlar alıyoruz. Kolay mı?  Elbette değil ancak Mevlana’nın çok sevdiğim bir sözü vardır “Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, kilimin tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır.”  
Dolayısıyla, bu yeni ay ile beraber cesaret edemediklerimizi büyük bir cesaret ve kararlılıkla artık gerçekleştireceğiz ya da gerçekleştirmek zorunda kalacağız. Değişimin kaçınılmaz olduğu günlerden geçiyoruz. Bu yeni ay Kova burcunda yani hava burcunda gerçekleştiği için özellikle mantığımızı kullanmamız gerekliliğine vurgu yapıyor. Gereksiz duygusallıkları arkada bırakıp artık kendimizi 
ÖZGÜRLEŞTIRMELIYIZ. Kova burcu özgürlüklerle ilgilidir unutmayalım, insan hakları, sokak hareketleri, grevler, marjinallik vb. konular bu yeni ayda hareketlenebilir. Yine bazı kısıtlayıcı kanunlara ve yaptırımlara karşı sesler yükselebilir.  
Neredeyse bütün kişisel gezegenlerin Oğlak ve Kova hattında olduğu garip bir süreçten geçiyoruz (sadece Jüpiter Balık burcunda…) Bu iki burcun yani Oğlak otorite ve Kova otoriteye başkaldırmak olarak düşündüğümüzde ekonomi, para ve ilişkilerle ilgili konular çoğumuzun hayatlarında başı çekiyor gibi duruyor ve biz bu ikilemi bu alanlarda daha çok deneyimliyoruz. 
Bir diğer haber aşk ve paranın temsilcisi olan Venüs’ün düz harekete başlamış olması. Ve yaklaşık Mart ortasına kadar da Venüs ve Mars’ın yani yin ve yang, dişil ve eril enerjinin önce Oğlak burcunda uzun bir sure ardından da Kova burcunda beraber hareket edecek olması. Her ne kadar tam kavuşum etkisini 16 Şubat’ta deneyimleyecek olsak da etkileri hissetmeye bugünden itibaren başlıyoruz. 6 Mart’a kadar Oğlak burcunda oluşacak bu etki Mars’ın özellikle Oğlak burcunda çok kuvvetli bir pozisyonda olması nedeniyle Venüs’ün etkilerini iyice zayıflatıyor. Yani maskulen enerjinin ağır bastığı bir süreçteyiz. 3 Mart’ta bu ikiliye Balık burcu yeni ayı birlikte bir de Plüton katılıyor. 
Demek ki ikili ilişkiler, ekonomi ve parayı ilgilendiren konularda çekişmelerin ve anlaşmazlıkların artma potansiyelinin yüksek olduğu bir süreçten geçiyor olacağız. Özellikle, Ocak ayında yaşadığınız olayların tetiklenme olasılığı yüksek.  
Venüs – Mars enerjisi tabi aynı zamanda tutku ve cinsellikle ile ilgilidir haritası uygun olan kişilerde bu konularda gelişmeler yaşanabilir, ilişkilerle ilgili sağlam adımlar atılabilir. 

Sevgiler, 
Astrolog Işıl Nolan 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir