Sevgili astroloji okurları merhaba,
Satürn Yay burcunda olan yolculuğunu 20 Aralık 2017 itibari ile tamamlıyor ve 17 Aralık 2020’ye kadar kendi evi olan Oğlak burcundaki yolculuğuna başlıyor.
Astrolojide Yay burcu iyimserliği ve genişlemeyi temsil eder. Satürn ise kısıtlamaları, dersleri ve zorlu gerçekleri temsil eder. İşte bu iki enerjinin karışımı bizlere geçtiğimiz son 2.5-3 yılda (Özellikle İkizler, Balık, Başak burçları) çok da kolay olmayan zamanlar yaşattı.
Ben Satürn’ü eskilerin sert ama sevecen öğretmenlerine benzetiyorum. Mahmut Hoca tiplemesi bence çok güzel oturuyor. Gelenekçi, düzeni bozanı sevmeyen, ciddi, çalışkan, sebatkar ama o sert görünüşün altında da aslında bir o kadar sevecen.
Mahmut Hoca (Satürn), hababam sınıfından (Yay) mutlu değildi. Son derece afacan, düzen sevmeyen, özgürlüğüne düşkün biraz da patavatsız hababam sınıfı, düzen getirmeye çalışan Mahmut Hoca ile baya bir çatıştı, zorlandılar ancak bu süreç onlara birçok hayat dersini de beraberinde getirdi. Biraz düzen ve çalışkanlık ile hayatlarının aslında daha yolunda gideceğini, otorite ile çatışmak yerine orta yolu bulmanın, üstlerine düşeni yerine getirmenin kendi yararlarına olacağını anladılar filmin sonunda. Mahmut Hoca aslında hababam sınıfının düşmanı değildi ve onlardan intikam almaya falan çalışmıyordu. Tam tersine yerine getirmedikleri sorumluluklarını hatırlatmaya çalışıyordu. Daha fazla emek harcamalarını, bir şeyler öğrenmelerini ve sonunda da kendileri için en iyi mertebeye ulaşmalarını istiyordu. Tabi bunu hababam sınıfına anlatmak, öğretmek ve bir sonuç almak öyle kolay değildi. Sonuç olarak çetin bir savaş başladı aralarında. Mahmut Hoca hayatlarını kısıtladı, üzdü, kriz yarattı ama sonunda hababam sınıfının kendisine çeki düzen vermesiyle her şey çözüme ulaştı.
İşte, karmanın gezegeni olarak kabul edilen Satürn’ün bizlere göstermek istediği bundan ibaret. Bireysel haritalarınızda Satürn’ün düştüğü alan hayatımızda büyük derslere, kısıtlamalara ve gelişim göstermemiz gereken konulara dikkat çeker. Eğer biz üstümüze düşen görevleri layığıyla yerine getirirsek Satürn bu sefer bizleri ödüllendirecektir.
Şimdi Satürn kendi evi olan Oğlak burcu seyahati ile karşımızda. Bir gezegenin kendi evinde olması içinde barındırdığı özelliklerini daha kuvvetli ve rahat bir şekilde gerçekleştireceğini gösterir. Bir toprak burcu olan Oğlak burcunda Satürn transiti bizleri daha çok olgunlaştırmak için sorumluluklarımızı bize daha somut gerçeklerle hatırlatacak. Oğlak burcu hedeflerimiz ve kariyerimiz ile ilgilidir. Bireysel ve toplumsal olarak büyük başarılara şahit olacağımız bir süreçten geçeceğiz. Aynı zamanda dersini almayan bazı liderler için de tam tersi bir çöküş zamanını işaret edecektir!
Satürn Oğlak burcunda 2020 yılında, yine Oğlak burcunda uzun zamandır ilerleyen Plüton ile kavuştuğunda ortaya çok kuvvetli bir enerji çıkaracak. Bu iki gezegenin beraber seyri o kadar kolay olmayacak. Bu iki ciddi enerji bize sınırsız bir odaklanma, disiplin ve hırs getirecek. 2019 yılında şansın gezegeni Jüpiter’in de Oğlak burcuna girmesi ile muhteşem 3’lü beraber ilerleyecekler. Jüpiter’in biraz rahatlama getireceğini ön görsek de aynı zamanda genişletici enerjisi ile olayların daha da büyümesine neden olabilir.
Haritalarınızda Oğlak burcu hangi eve düşüyorsa o alanlarda yeni tecrübelere açık olacağımız bir süreç başlıyor. Özellikle Oğlak, Terazi, Yengeç ve Koç burçları daha çetin, diğerleri daha yumuşak derslere hazırlıklı olsunlar.
Bireysel haritalarınıza göre sizi etkileyecek yaşam alanlarını lütfen yükselen ve Güneş burcunuza göre okuyunuz.
Koç
Sevgili Koçlar, Satürn’ün Oğlak burcu geçişi kariyer ve toplum önündeki duruşunuzu temsil eden alanda olacak. Kariyeriniz ile ilgili yeni sorumluluklara, daha çok çalışmaya, odaklanmaya ve sabırlı olmaya hazırlıklı olmalısınız. Hayatınızın bu alanlarında kısıtlamalar ve daha fazla iş yükü ile karşı karşıya olabilirsiniz. Açıkçası bu 2,5 yıl kafanızı kaşıyacak zamanınız olmayabilir. Sorumluluklarınızı yerine getirmek ve her zamankinden daha fazla hedefe yönelik çalışmak sizin yararınıza olacaktır. Bu süreçte karşınıza çıkan engellemeler, otorite figürleri ile çatışmalar ve can sıkıcı durumlar sizi yıldırmasın. Eğer gereğini yerine getirirseniz Satürn sonunda sizi sevindirecektir ancak tersi bir durumda da eylemlerinizin sonuçları ile yüzleşeceksiniz.
Boğa
Sevgili Boğalar, şüphesiz ki Satürn’ün Oğlak geçişi bir toprak burcu olarak size iyi gelecek. Hedeflerinize giden yol zorlu da olsa destek yanınızda. Satürn inançlarınızı sorgulayacağınız 9. Evinizde seyahat ediyor olacak. İnançlarınızın hayatınızı nasıl etkilediklerine ve artık mantıklı olup olmadıklarına bakıyorsunuz. Neyin gerçek inançlarınız olduğunu anlamak zorundasınız. Yüksek öğrenim gören Boğalar doğru şeyi okuyor olup olmadığınızı sorgulayabilir ve bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bazılarınız tekrar akademik bir şeyler yapmak isteyebilir ve tamamen farklı bir yönde yeni başlangıçlarla yeni bir şeyler öğrenmeye başlayabilir. Yolculukla ilgili gecikmeler veya bloklar veya yasalarla ilgili sorunlar bu dönemin gündem başlıkları arasında. Bu dönemde atacağınız kararlı adımların ve hedefe tam olarak yönelmenin size başarı getireceğini unutmayın.
İkizler

Sevgili İkizler, öncelikle rahat bir nefes alınız lütfen zira Satürn karşıt burcunuz olan Yay’dan çıktı ve artık biraz daha rahat nefes alma zamanı. Satürn’ün Oğlak burcu geçişi sizlere ortaklaşa kazançlar (eşin parası) finansal konular, miras, vergi, krediler vb. alanlarda yeni sorumluluklar ve dersler getiriyor. Gizli kalmış gerçeklerle yüzleşme zamanı. Eğer miras veya kredi gibi bir konu ile karşı karşıyasınız bazı pürüzler yaşamanız olası olabilir. Sabırlı olun ve her şeyi kitabına uygun yaptığınızdan emin olun. Bu dönemde eğer bir şeye bağımlılığınız var ise Satürn size çıkış yolu bulmanız için zorlayarak da olsa yardım elini uzatacak. Bu süre zarfında içinde stresin ve kısıtlamaların olduğu önemli bir dönüşüme uğrayabilirsiniz, ancak buna izin verirseniz hayatınızı daha iyi hale getirecektir. Cinsellik ve ilişkiniz ilgili sorunlarla yüzleşmeniz gerekebilir.

Yengeç

Sevgili Yengeçler, Satürn karşıt burcunuz olan Oğlak burcuna geçiş yapıyor. Bu 2,5 yıl sizler için kesinlikle sıradan bir süreç olmayacak. Hayatlarınızda büyük değişim ve dönüşümlere hazırlıklı olun. Satürn size büyük öğretileriyle geliyor. Hayatınızın bu döneminde kısıtlamalar, stres ve dönüşüm gündeminizde olacak. Satürn sizden özellikle ilişkiler ve ortaklar alanında güçlü olmanızı ve olaylara gerçekçi yaklaşmanızı istiyor. Eğer kendinizi kandırdığınız durumlar var ise Satürn daha fazla bu durumu devam ettirmek isteyip istemediğiniz konusunda sizi sınayacaktır. Doğru kararı vermeniz için zorlayacaktır. Aynı şekilde bir ilişkinin ya da ortaklığın kötü gittiğini düşünüyor ve bitirme arifesindeyseniz Satürn size acaba doğru karar mı veriyorsunuz yoksa bir şans daha vermeli misiniz gösterecektir. Bu süreçte ortaya çıkan sorunlar, ilişkinizi geliştirmenize, güçlendirmenize ve daha kalıcı kılmanıza yardımcı olmak içindir. Bazı ilişkiler sona erebilir. Ne istediğinizi ve neye ihtiyaç duyduğunuzu daha somut olarak belirleyeceğiniz bir dönemdesiniz. 

Aslan
Sevgili Aslanlar, Satürn’ün Oğlak burcu geçişi ile günlük rutininiz ve sağlığınız ile ilgili alanda dönüşümlere hazırlıklı olun. Eğer günlük hayatınızda çok fazla çalışıyor, hiçbir şeye tam olarak yetişemiyor ve kendinizi ihmal ediyorsanız Satürn size yeni bir düzen kurmanız gerektiğini öğretecek. Bu kadar çok çalışmaktan dolayı sağlığınızı ihmal etmiş, yeme düzeninize dikkat etmemiş ve sporu ihmal etmişseniz, sağlık sorunları kapınızı çalmadan bir an önce yeni bir düzenleme yapmaya ihtiyacınız var demektir. Aksi taktirde sağlık sorunları bu süreci sizi zorlayarak ve kısıtlayarak öğretecektir. Özetle Satürn, beden ve ruh sağlığına dikkat etmiyorsan ve kendine ayıracak zamanın yok olduğunu düşünüyorsan sana ya işini ya da sağlığını bozarak öğreteceğim demek için kapınızı çalmak üzere. Hayatına yeni ve daha sağlıklı bir düzen kurmaya hazır ol. Ayrıca, bu dönemde beraber çalıştığınız ve sizin için çalışan kişilerle ilişkilerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Belki bazı kopmalar yaşanabilir.
Başak
Sevgili Başaklar, Satürn Oğlak surecinde bir başka destek görecek şanslı burçlardan biri de sizlersiniz. Hatta 2018 yılında Akrep Jüpiter sürecini de göz önünde bulundurursak önümüzdeki yılın en şanslısı sizsiniz diyebiliriz. Satürn Yay sureci sizi zorladı ve yordu şimdi daha rahat bir 2,5 yıl önünüzde duruyor. Satürn haritanızda aşk, romantizm, hobiler, eğlence ve çocukları temsil eden alanda seyahat edecek. Bu süreç sizi olduğunuzdan daha ciddileştirebilir, eğlence anlayışınızı değiştirebilir ve size yeni hobiler kazandırabilir hatta var olan hobilerinizi size kazanç getirecek şekilde dönüştürebilirsiniz. Aşk hayatınızda sorumluluk almak isteyebilir ve bir sonraki adıma geçmek için yeni adımlar atabilirsiniz. Çocuk sahibi olmak isteyen Başaklar için bu alanda sorumluluğunuzun artacağı ve ebeveynlik nosyonunu tecrübe edebileceğinizi söyleyebilirim.
Terazi
Sevgili Teraziler, Satürn Oğlak geçişinin zorlayarak dersler vereceği bir başka burçta sizsiniz. Bu süreçte aileniz ve yuvanız ile ilgili konular ön plana çıkıyor. Bu dönemde anne ve babanızla ilgili problemlerle ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Onların hayatlarında yeni bir düzen yaratmak için sizin sorumluluklarınızda artış söz konusu olabilir. Bu süreç hayatınızda kısıtlanmalara ve sıkışmalara neden olabilir ancak aynı zamanda ailenizin hayatınızda olan önemini size gösteren olaylar da yaşamınıza dahil olacaktır. Bu süreçte yaşadığınız evi değiştirmek ya da yenilemek isteyebilirsiniz ancak bazı engellerle karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmak, iç sesiniz ile uyum içinde kalmak ve gücünüzü sonuna kadar kullanarak endişelerinizi bir yana bırakmak size yardımcı olacaktır.
Akrep
Sevgili Akrepler, Satürn’ün Oğlak burcu geçişi burcunuza dost enerjiler içinde olacaktır.  Bu süreçte iletişimle ilgili konularda yeni düzenlemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Her türlü sözlü ve yazılı iletişimde daha ciddi bir tavır takınabilirsiniz ve yeni sorumluluklar alabilirsiniz. Mesela eğer bir ödev ya da tez üzerinde çalışıyorsanız bu zamana kadar yaptıklarınızı beğenmeyip daha derinlere inerek ya da tamamen yeni bir yöne giderek yeniden başlayabilirsiniz. Satürn sizden disiplinli olmanızı ve çok çalışmanızı beklediği için eğer gereğini yerine getirirseniz sonucunun verimli olacağına emin olabilirsiniz. Ancak yine de bu dönemde iletişim ile ilgili oluşacak aksaklıklara ve yanlış anlaşılmalara açık olduğunuzu unutmayın. Kardeşleriniz, yakın çevreniz, komşularınız ve yakın akrabalarınız ile ilişkilerinizde sınanacağınız bir dönemden geçiyorsunuz. Bazı ilişkiler tamamen kopabilir ya da yüzleşmeler yaşanarak bazı gizli kalmış konular su yüzüne çıkabilir. Bu dönemde yeni bir eğitim almak için adımlar atabilirsiniz. Disiplin ve kendini adamak anahtar sözcükleriniz olacaktır.
Yay
Sevgili Yaylar, Satürn burcunuzu terk ederek Oğlak burcundaki seyahatine maddi ve manevi kaynaklarınız alanında devam etmeye hazırlanıyor. Bu süreçte bütçenizi tekrar gözden geçirmeli, gereksiz harcamalarınız varsa düzen getirmeli ve daha çok birikim yapmaya odaklanmalısınız. Eğer har vurup harman savurmak hali hazırda davranış biçiminiz ise kesinlikle bir an önce değiştirmelisiniz. Satürn bu alanda size kısıtlamalar ve zorluklar çıkartacaktır. Birikimlerinizi dikkatlice planlamalı ve güvenli yatırımlar yapmalısınız. Bu süreçte çok büyük kazanımlar olmasa da uzun vadede güvenli yatırımlar sayesinde kazanç sağlayabilirsiniz. Satürn’ün size öğreteceği derslerin bir diğeri ise kendinize verdiğiniz değer konusunda olacaktır. Kendinize duyduğunuz güveni sarsacak olaylarla karşılaşmanız olası olabilir. Gerçekçiliğinizi korumalısınız.
Oğlak
Sevgili Oğlaklar, zorlu gecen 2,5 yılın ardından yeniden bir doğuş için hazır mısınız? Satürn Oğlak burcunun gezegeni olarak en güçlü pozisyonunda ve yeni bir sen yaratmak için bekliyor. Son dönemlerde yaşadığın, hayatını derinden etkileyen sorunları geride bıraktın ve sen eski sen değilsin artık, olmamalısın da! Şimdi harekete geçme zamanı, hayatında tıkanan, sana sınırlar koyan, seni zorlayan konuları hayatından silip yeni sen ile yol alacaksın. Doğal özelliklerin olan azmin ve kararlılığını cebine koy ve sakın arkada bıraktığın kendine bakma eğer bakarsan Satürn eski dersleri hatırlatmak için orada olacaktır. Ancak yeni yolunda yürüdüğün sürece sana destek olmak için yanında olacak ve fırsatlar sunacaktır. Bu dönemde hayatını tamamen yeniden inşa ediyor olabilirsin buna dış görünüşünde dahil. Daha hırslı ve güçlü olmak isteyeceğin bir dönem. Kolay gelsin!

Kova
Sevgili Kovalar, Satürn’ün burcunuzda seyahati size ruhsal yönde ağır yüklerinizi temizleme fırsatını getirecek. Bugüne kadar sizi aşağı çeken, sırtınızda yük olarak tabir ettiğiniz ne varsa hayatınızdan tamamen çıkartma zamanı. Tabi ki Satürn bunu yapmanız için size yârdim ederken bunu çok da yumuşak bir şekilde yapmayabilir. Bu süreç sancılı ve zorlu olabilir. Kendinize dahi itiraf edemediğiniz ya da çocukluğunuzdan, geçmişinizden gelen gerçeklerle ve korkularınızla yüzleşebilirsiniz. Bu dönemde psikolojik olarak yardım almak, meditasyon yapmak ve ruhunuzu şifalandıracak şeylerle ilgilenmek size yardımcı olacaktır. Bu süreç hayatınızda köklü değişiklikler yapmak ve yeni bir şeylere başlamak için çok da uygun değil. Yenilenme ve dönüşüm için 2020 Aralık ayında başlayacak olan Satürn Kova sürecini beklemelisiniz. Şimdi ise bu sürecin alt yapısını hazırlamak için sizi sınırlayan, üzen ne varsa hayatınızdan ve ruhunuzdan temizlemenin zamanı. Bu dönemde yalnız başınıza kalmayı ve olaylarla mücadele etmeyi öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Maneviyatınızı güçlendirmek yapacağınız en güzel atılım olacaktır.
Balık
Sevgili Balıklar, Satürn’ün Oğlak geçişi burcunuz ile dost enerjiler içinde olacak ve sizi destekleyecek. Bu süreçte arkadaşlarınız, sosyal çevreniz ve parçası olduğunuz gruplarla ilgili bir değerlendirmeye ve yeni bir düzen kurmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazı arkadaşlarınızla problemler ve kopuşlar gündemde olabilir. Satürn bu alanda size ilişkilerinizde yeni bir bakış açısıyla yaklaşmanız ve yüzeysel olanları hayatınızdan elemeniz için fırsatlar getirecektir. Sosyal çevreniz her zaman olduğundan daha az hareketli olabilir, üyesi olduğunuz dernek veya gruplardan ayrılabilirsiniz. Hayatınıza sosyal anlamda daha olgun kişiler girebilir ve bu kişilerden yarar sağlayabilirsiniz. Gerçekçi bulmadığınız hayallerinizden vazgeçtiğiniz bir dönemdesiniz. Gelecek ile ilgili planlarınıza ve hayallerinize ulaşmak için daha net olmalı ve daha somut planlar yapmalısınız.

Sevgiler,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir