Sevgili okurlar merhaba,
Çok ilginizi çekeceğinizi düşündüğümüz geçmiş yaşam terapisti sevgili Beyza Bentral ile İskoçya’ya uzanan çok güzel bir röportaj yaptık.
Hiç düşündünüz mü geçmiş yaşamlarınıza dönmek, geçmiş yaşamlarınızdaki bedenlerinizin deneyimlerine şahit olmak, yapılan pozitif ve negatif davranışların etkilerini bu yaşamımıza taşımak acaba mümkün müdür?
Gecen hafta paylaştığım ay düğümleri yazısında aslında astrolojiyi kullanarak bir fikir sahibi olacağımızdan bahsetmiştim. Ancak şimdi farklı bir deneyim ile karşınızdayız. Beyza Beltran uzun zamandır Dünya’nın çeşitli ülkelerinde bu konu ile ilgili eğitim görüp, danışanları ile birçok ilginç deneyime şahit olmuş. Şimdi bu deneyimlerini bizlerle paylaşıyor. Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.
Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Gezginci ve öğrenmeye hevesli bir ruhum var, farklı ülkeler, hayatlar ve insan doğası her zaman ilgimi çeker. Ay burcum Yay ve Yay’ın en klasik özelliği olan seyahat ve farklı ülkelerde yaşama şansına özellikle 20’li yaşlarımda sahip oldum.  Güney Kore, Mısır ve İngiltere’de yaşadığım dönem vizyon ve eğitim açısından gelişimime çok yardımcı oldu. Manchester’da Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık eğitimi aldım. Daha sonrasında 2006’da Regresyon Akademisinin kurucusu Andy Tomlinson’un vermiş olduğu Geçmiş Yasam Regresyon Terapisti eğitimine katılarak GYRT diplomamı aldım.  Reiki 1-2 ve EFT eğitimlerine katıldım. Kurumsal iş hayatından hiç kopmadım ve regresyona da özellikle İstanbul’da yaşadığım dönemde özel seanslarla devam ettim. 2011 yılından beri İskoçya’da yaşıyorum ve şu an astroloji eğitimi alıyorum. İleride astroloji ve regresyonu birleştirerek ikisinin sentezi bir çalışma yapmayı planlıyorum.
Geçmiş yasam terapisti olmaya nasıl karar verdiniz?
Adana ve Antakya civarında sıklıkla geçmiş yaşamlarını anımsayan insanlara rastlamak mümkün.  Kendi ailesinde olmasa da komşu ya da arkadaş çevresinde geçmiş yaşamını anımsayan insan hikayeleri duymak oldukça yaygın.  Ben de Adana doğumluyum ve bizim ailede de bu anılarını hatırlayan aile üyeleri var. Özellikle büyükannemin hikayesi beni çocukluk yıllarımda epeyce etkiledi.  Kendisi bir önceki hayatında atla ava giden anne ve babasına eşlik etmek istemiş ve annesinin atının üzerine binmeye çalışırken, şahlanan atın onu düşürmesiyle hayatını kaybetmiş.  O andan itibaren bir şey görmese de çevresinde olan bitenleri duymaya devam etmiş. Onu kendi yatak odasına taşımışlar ve son yolculuğuna uğurlamadan önce gerçekleşen ayinde sağ iç bileğine kızgın haç basmışlar ve sonrasında da bir şey hatırlamıyor.  Şimdiki hayatına bileğinin içindeki haç sembolü ve o geçmiş hayatının anılarını anımsayarak doğuyor. 
Bu ve benzeri hikayeler ölüme ve ölüm sonrası hayata olan ilgimi arttırdı. Yaptığım birçok araştırma, katıldığım parapsikoloji konferansı, konuyla ilgili okunan birçok büyüleyici kitaptan sonra bu konuyu daha detaylı öğrenmek ve geçmiş yasam terapisti olmak için araştırmaya başladım. Yolum sevgili Diba Ayten Yılmaz ile kesişti, kendisi 2006 yılında Andy Tomlinson’u bu eğitimi vermek için İstanbul’a getirdi. Andy Tomlinson GYRT eğitimini İngilizce olarak İstanbul’da verdi. 
Nasıl bir eğitim almak gerekiyor?
Bu eğitimi Türkiye’de Türkçe olarak almak isteyenler Diba ile kontağa geçebilirler (www.radianced.com). Ben bu eğitime başlamadan önce Diba ile birçok defa kendi geçmiş yaşamlarımı ziyaret ettim. Geçmişten bugünkü hayatıma taşıdığım çözümlenmemiş, halının altına attığım birçok konuya ulaşarak geçmiş yaşam regresyon terapisi eğitimi öncesi bir bahar temizliği yaptım. Sanırım artık bu çalışma eğitim öncesi şart koşuluyor.
Andy Tomlinson’un regresyon akademisi web sitesi üzerinden de dünyanın birçok farklı ülkesinde bu eğitimi verenlere ulaşmak mümkün (www.regressionacademy.com).  Her konuda olduğu gibi regresyon eğitiminde de gelişim hiçbir zaman bitmiyor. Hiçbir zaman ben ‘oldum, piştim’ değil her zaman araştırmak, mümkün olduğu kadar ilgili seminer ve konferanslara katılarak konuda kendimizi geliştirmeye devam etmek gerekiyor.
Geçmiş Yaşam terapisi tam olarak nedir? Neden başvurulur?
Regresyon terapisi bir problemin/tıkanıklığın oluştuğu ana giderek o soruna çözüm getirmek olarak açıklanabilir.  Regresyon geriye gitme anlamına gelir ki bu bir gün öncesi olabileceği gibi, çocukluğumuz, ana rahmi, ya da geçmiş bir yaşam da olabilir. 
Var oluş itibarıyla yaşadığımız, deneyimlediğimiz tüm anılar eterik enerji alanımızda depolanır. Bu anılara ulaşmak şu anda yaşadığımız hayattaki zorlandığımız konularda bize rehberlik eder. Regresyon terapisi sonunda kazandığımız yeni farkındalık ve anlayış da bize şifa kapılarını açar.
Danışanların büyük bir yüzdesini geçmiş hayatımda nasıl biriymişim diye merak edenler alıyor, size sadece merakla da gelseler kendileri ile ilgili yeni bir farkındalık ve yüzleşmeyle terapiden ayrılırlar.  Regresyon terapisi özellikle iletişim ve ikili ilişki sorunları yasayan bireylere, ruhsal ve fiziksel sorunlara, fobilere, saplantılı davranış bozukluğu gibi birçok konuda zorlanan kişilere yardımcı olabilir.
Regresyon terapisinin seans suresi 1.5-3 saat arasında degisebilir.  Seans sayisi danisanin cozmek istedigi soruna, terapiye ne kadar acik oldugu ve ilk seansta ne kadar yol kat edildigine bakilarak seans sonrasinda danışan ve terapist tarafindan beraber karar verilir.
Hipnoz tekniği kullanıyor musunuz?
Regresyon için hipnoza gerek kalmıyor.  Gevşeme ve hafif trans hali idealdir ki danisan sizinle konusabilsin ve gelen anilarini size anlatabilsin. Regresyon terapisti danisanin yaninda onun yolculugunda ona eşlik eder, danışanın o hayattaki kimliğini ve karşılaşılan karakterlerle ilişkisini anlamaya çalışır.
Herkese geçmiş yaşam terapisi uygulanabilir mi?
Hamile, bazı anti depresan ilaç kullanan, akli dengesi bozuk ve yüksek egolu kişilere uygulanmaz. Terapi öncesi görüşme yapılıp danışanın sorularının cevaplanması ve terapistin de danışanın uygunluğunu anlaması gerekir.
Geçmiş yaşam terapisinden nasıl bir sonuç beklemek lazım?
Görüşme sırasında danışanın nasıl bir sonuç beklentisi olduğu da konuşulur. Başarılı geçen bir seans sonrasında sorunun azalması ya da ortadan kalkması beklenir. Yalnız her konuda iyileşme gösterebilmek için sadece bilmek yetmiyor, karşımıza çıkan yeni bilgiyle ne yaptığımız da önemli.  Kazanılan farkındalıkla bir şeyleri değiştiriyor muyuz yoksa yerimizde saymaya devam mı ediyoruz.  Hayatımızda bir şeyleri değiştirmediğimiz sürece bu terapi geçmiş yaşam anılarını hatırlamaktan öteye gidemez.
Eminim bize birçok sıra dışı hikâye anlatabilirsiniz ancak sizi en çok etkileyen birkaç hikâyeden bahseder misiniz?
Ruhsal yolculuğumuzda kurban rolü üstlendiğimiz hayatlardan, kurban eden suç işlediğimiz hayatlara kadar madalyonun her iki yüzünü de deneyimliyoruz. 
Bu hayatında küçük çocuğuyla eşinden ayrılan danışanım, işinden de olduktan sonra ağır bir depresyona girmişti.  Alışık olmadığı yaşadığı ekonomik problemler, yeni isler kurmaya çalıştıkça daha da dibe vurması onu son derece yormuş ve depresyona sokmuştu.  Hayatından zevk almıyor ve bu hayatı bırakmayı düşündüğünden söz ediyordu.  Ziyaret ettiğimiz geçmiş hayatında son derece eğitimli, çocuksuz, bolca gezen bir gazeteciydi. Hayattan zevk almıyordu ve depresif bir zamanında intihar etmişti.  Başka hayatta oyundan çıktığımız durumlarda bizi sıkan konular biraz daha ağırlaşarak, ta ki onları öğrenene kadar tekrar tekrar karşımıza çıkar. Ziyaret edilen geçmiş hayat, danışanıma neden şimdiki hayatında bu kadar zorlandığının farkına vardırttı. Diğer hayatında göstermediği azmi ve hırsı göstererek hayata tutundu. Şu anda kendisine zevk ve heyecan veren yeni bir konuda kendisini eğiterek hayatını mutlu ve doyumlu bir şekilde sürdürüyor.
Başka bir danışanımsa bu hayatında astımdan çok çekmiş ve bilemediği bir nedenden dolayı da denizden korkuyordu, bu korkusu yüzünden yüzmeyi hiç öğrenmemişti.  Denizi seyretmeyi çok sevdiği halde içinde kendisini huzursuz hissediyordu.  Gittiğimiz geçmiş hayatında bir denizaltında kendini deniz subayı olarak buldu.  Mürettebatı ile birlikte batan denizaltında havasızlıktan boğulmuşlardı.  Bu farkındalık onu denize daha rahat girmesine yardımcı oldu, kendini çaresiz hissettiği zamanlarda girmiş olduğu astım krizlerini de açıklıyordu. Güvendiği bir arkadaşından kendisine yüzmeyi öğretmesini bile istemişti.
Peki geçmiş yasam terapisi yapılan kişinin ilk yaşamı olma olasılığı var mı?
İlk yaşamlarında olanların bu konulara ilgisinin olmama olasılığı yüksek çünkü yolculuğumuzun başında çok dünyevi oluyoruz, daha bedeninin doyumu ve hayatta kalma ilgi alanımız, daha ben odaklıyız. 
Bize biraz ruh gruplarından bahseder misiniz?
Herkes bir ruh grubuna ait. Bu gruptaki ruhlarla bedenlenmeden önce deneyimlemek istediğimiz konularda rol dağılımı yapıyoruz. Şu an hayatınızdaki aile üyeleriniz, yakın arkadaşlarınız, iş yerinde ya da özel hayatınızda sizi olumlu ya da olumsuz derinden etkileyen insanlar çok büyük ihtimalle ruh grubunuzun üyeleri.  Bir hayatınızda anneniz olan ruh başka bir hayatta sizin çocuğunuz, eşiniz ya da en yakın arkadaşınız olabilir.  Bu hayatınızda sizi sevgisiz, ilgisiz bırakan insanlardan esasında bu rolü üstlenmesini siz istediniz.  Nasıl yani diyenleri duyar gibiyim J
Ruh eşimiz ile her yaşamımızda beraber miyiz?
Ruh eşi biraz fazla romantize edilen bir kavram.  Aslında her ruh kendi içinde bütün ve tam.  Benim ruh eşinden anladığım birçok hayatlar boyunca beraber eş olarak bedenlenmeyi seçtiğimiz ruh.  Bu her iki ruhun o hayatta neyi deneyimlemeyi istediğiyle alakalı. Genelde bir hayatta kısa ya da uzun sureli beraber oluruz ama beraber bedenlenmediğimiz hayatlarımızda olabilir.  Ruh eşimizle karşılaştığımızda illa romanlardaki gibi bir aşk hikayemiz olmayabilir.  Bazen bize en çok açıyı çektiren, terk eden kişi de ruh eşimiz olabilir. Bu dediğim gibi bedenlenmeden önce hangi konuları deneyimlemeye karar verdiğimize göre değişir. 
Ruh eşimiz ile her hayatımızda karı-koca ilişkisi olarak mı beraberiz?
Genelde en iyi uyumu yakaladığımız ruhlarla tekrar tekrar eş olarak geliyor olabiliriz ancak ruhun cinsiyeti olmadığı için ruh eşimiz bir sonraki hayatımızda bizim gelişimimiz için en iyi üstlenmesi gereken rol ne ise onu olmayı kabul edebilir.
Ruhun amacını ve evrendeki sonsuz seyahatini nasıl tanımlarsınız?
Ruhun en nihai amacının kendini deneyimlemek olduğuna inanıyorum. Dualitenin tüm evrelerinden geçerek, herkes ve her şeyle bir olduğunu idrak etmek.
Evren sürekli genişliyor biz de sonsuz yolculuğumuzda deneyimleyerek sürekli gelişim içindeyiz. Herkesin birbiriyle kıyaslandığı, maddenin amaç olduğu bir dönemde yaşadığımızı düşünürsek başkalarının yargılarından etkilenmeden, gelişim ve pozitif odaklı yaşayarak bu sonsuz yolculukta daha mutlu ilerleyebiliriz. 
Sevgiler,
Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir