Herkese merhaba,

Zerdüştlük antik İran’dan gelir ve Dünya’nın bilinen en eski tek tanrılı dini olarak kabul edilir. Zerdüşt ise efsanevi Pers düşünürü ve peygamberidir. Zerdüşt’ün I.Ö 6. yüzyılda yasadığına, bilge ve filozof kişiliği ile felsefenin başlangıcına katkıda bulunduğuna inanılır.

Zerdüşt’ün halk arasındaki ismi ‘Yıldızlara inanan’ anlamına gelmektedir. Bu dönemde Zerdüşt ve halkının yakından gökyüzünü incelediği (Mezopotamya’nın iklimi ve coğrafyası düşünüldüğünde tarım toplumlarının gökyüzünü yakından incelemesine şaşırmamak gerekir) ve Zerdüşt ile ilgili anlatılan hikayelerde de kraliyet yıldızlarından bahsedildiği görülmüştür.

4 Kraliyet Yıldızı ve 4 Sayısı 


Zerdüşt Dünya’yı 4 aşamaya ayırmıştır.

· İlk aşaması insan oğlunun yaradılışıdır.

· İkinci aşama tufanla insanoğlunun uğradığı felaket

· Üçüncü asama Zerdüştlük ve sonrasında gelişen uygarlık

· Dördüncü aşama ise insanoğlunun geleceğe dair taşıdığı umut ve özgürlük ışığında ki geleceğidir.

Pers uygarlığının 4 Kraliyet yıldızı Aldebaron, Regulus, Antares ve Fomalhaut cennetin 4 koruyucusu olarak kabul edilmişlerdir. Yine insanlığın 4 aşaması gibi Perslerin inancına göre gökyüzü de 4 bölüme ayrılır ve her bölümün bir koruyucusu vardır. Bu efsanevi yıldızlar mevsimleri, ekinoksları ve solistleri işaret etmektedirler.

Dünya’nın Güneş’in etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda 4 mevsimin başlangıcıdır. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece – gündüz eşitliği) tarihleri, 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solist (gündönümü) tarihleri denir.

Aynı zamanda bu 4’e bölünmeyi günün 24 saatinde, gün doğumu, öğlen vakti, günbatımı ve gece yarısı olarak da gözlemleriz.

  • Regulus Kuzeyin yani yazın ve öğle vaktinin ve astrolojide Aslan burcunun
  • Fomalhaut Güneyin yani kışın ve gece vaktinin ve astrolojide Kova burcunun
  • Antares Batının yani sonbaharın ve günbatımının ve astrolojide Akrep burcunun 
  • Aldebaron ise Doğunun yani ilkbaharın ve gün doğumunun ve astrolojide Boğa burcunun yıldızları olarak kabul edilir

21 Ağustos’ta Regulus ile birlikte gerçekleşecek tam Güneş tutulmasının etkilerini bir önceki 21 Ağustos 2017 Güneş Tutulması yazımda okuyabilirsiniz.

Sevgiler,

Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir