Evet, gelelim birçok kişinin Astroloji ile tanışmasına vesile olan Merkür’ün senede 3 ya da 4 kez olan Retro hareketine. Peki ne demek bir gezegenin Retro olması yani gerilemesi? Gerçekten bir gerileme mi yoksa bir yanılsama mı?
Şöyle düşünün, hızla giden bir arabanın içindesiniz ve yanınızdan sizden daha yavaş giden bir tren geçiyor. Siz daha hızlı, tren ise daha yavaş olduğundan treni sanki sizin aksi istikametinize gidiyormuş gibi görürsünüz. Aynı şey, Merkür Dünya’yı Güneş çevresindeki yörüngede yılda 3-4 kez geçtiğinde de gerçekleşir. Merkür Güneş’e en yakın gezegen olarak yörüngesi kısadır ve Dünya’dan daha hızlı ilerlediğinden dolayı sanki geriye doğru hareket ediyormuş gibi algılarız.
Merkür Astroloji ‘de iletişimingezegenidir. Mitolojideki karşılığı Hermes ise tanrıların habercisi olarak tanınır. Dolayısıyla günümüzde iletişim yani Merkür teknoloji ile birebir ilintilidir. Bu yüzdendir ki Merkür’ün geri gittiği zamanlarda telefon konuşmaları, mailler ya da diğer iletişim araçlarında bazı aksamalarla karşılaşırız.
Merkürümüz’ün haritamızda hangi burçta olduğu ve hangi eve yerleştiği zihnimizi nasıl kullandığımız, düşüncelerimizin nasıl olduğu ve bu düşünceleri cümlelere nasıl döktüğümüz hakkında ipuçları verir. Bunun yanı sıra Merkür, zihnimizdir. Zihnimizin yeni olasılıklara açılması, öğrenme isteğimiz, aklımızın ve mantığımızın aktif bir şekilde kullanılması Merkür’ün hâkim olduğu alanlardır.
Örnek verecek olursak, Merkür’ü Oğlak burcunda olan bir kişi arkasında duracağı şekilde konuşmak ister. Sözleri bağlayıcıdır ve güvenilirdir ve son derece rasyonel düşünür. Koç burcunda Merkür’ü olan bir kişi ise konuşmaları ile etrafındakileri etkiler, hızlı düşünür ve çabuk karar alır.
Şimdi gelelim iletişim gezegeni Merkür’ün geri gittiği zamanlar da yaratabileceği etkilere. Retro kelimesi geçmişte kalan temalar demektir. Astrolojide bir gezegen geriye gittiğinde eskiden kalan konular tekrardan gündeme gelir. Eskiden kalan ödenmemiş bir fatura, sevgiliyle çözülmemiş bir konu ya da işyerimizdeki eski bir proje. Bu dönemlerde geri giden gezegen sahip olduğu fonksiyonlarını yerine getiremez, gezegenin özellikleri içselleşir.
Mesela, bir futbolcunun ayağından sakatlanmış olduğunu düşünelim. Bu futbolcunun bir maçta tam performans gösterebilmesi için koşması, ayağı ile topa vurması ve 90 dakikayı tamamlaması gerekir. Eğer bu futbolcuyu sakat sakat oyuna alırsak istenilen performansı sağlayamaz. Kenara çekilip dinlenmesi, maça dışarıdan bir gözle bakması ve sakatlığını bir an önce geçirmek için çalışması gerekir. İşte Merkür’ün geri gittiği zamanlardaki hali de aynen böyledir. Yani, yeni başlangıçlar yapmak için uygun değildir, bunun yerine yavaşlamanın, eskide kalmış konuları tekrar gözden geçirmenin ve yarım kalmış işleri tamamlamanın zamanıdır.
Şimdi gelelim 12 Ağustos – 5 Eylül arası meydana gelecek Merkür Retro’suna ve burçlar üzerinde etkilerine. Merkür Retro’su 12 Ağustos’ta Başak burcunun 11 derecesinden başlayacak ve Aslan burcunun 28 derecesinde son bulacaktır.
Ayrıca, Merkür Retro’su 21 Ağustos’ta meydana gelecek olan Güneş tutulmasında birebir aynı derecede olacak olmasından dolayı da ayrı bir önem taşımaktadır.
Koç
Sevgili Koçlar ve yükselen burcu Koç olanlar, Merkür Retro’su haritanızda günlük rutininizi gösteren alanda gerçekleşecek. Bu dönemde yeni bir düzen kurmaya çalışmayın, bunun yerine günlük düzeninizi tekrar gözden geçirin ve oluşabilecek aksaklıkları düzeltmeye çalışın. İş yerinizde daha organize olun, evrak işleri sinir bozucu olabilir ya da gözünüzden kaçan e-mail veya cevapsız çağrılardan dolayı başınız ağrıyabilir.
Boğa
Sevgili Boğalar ve yükselen burcu Boğa olanlar, Merkür Retro’sunu aşk ilişkilerinizi, hobilerinizi, yaratıcılık ve sanatsal alandaki uğraşlarınızı ilgilendiren alanda hissedeceksiniz. Başak burcu analiz ve ince detayların burcudur. İlişkiniz ile ilgili analiz yapabilir, aksayan yönlerine yönelebilirsiniz. Bu süreçte eski sevgililerinizden haberler almanız mümkün. 
İkizler
Sevgili İkizler ve yükselen burcu İkizler olanlar, yönetici gezegeniniz Merkür ailenizi ve köklerinizi ilgilendiren alanda geri gidiyor olacak. Bu dönemde aileniz ile geçmişten gelen hatta belki de gizli kalmış konular su yüzüne çıkabilir. Ayrıca, eviniz ile ilgili aksaklıklar, tamir gerektiren durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yeni kontratlara imza atmamaya özen gösterin ve yeni bir ev arayışında ve kontrat aşamasındaysanız mümkün olduğunca ağırdan almaya çalışın.
Yengeç
Sevgili Yengeç ve yükselen burcu Yengeç olanlar, Merkür gerilemesi zihninizi yeniden yapılandırmanız için iyi bir zaman olacak. Aldığınız kararlarla ilgili tekrardan düşünmeniz ve yeni bir imza atmadan analiz edip, değerlendirme yapmanız için güzel bir zaman. Kısa yolculuklarda pürüzler yaşayabilirsiniz, tüm detayları iyice kontrol ettikten sonra yola çıkmanızda fayda var.
Aslan
Sevgili Aslan ve yükselen burcu Aslan olanlar, Merkür Retro’su finansal kaynaklarınız ile ilgili alanda gerçekleşiyor. Para harcamayı seven, cömert bir yapınız var. Buna rağmen neye para harcadığınıza genelde dikkat edersiniz, eğer son dönemlerde biraz har vurup harman savurduysanız Merkür Retro’su ile birlikte kendinize biraz çeki düzen verme zamanı. Gözden kaçırdığınız faturalar ya da ummadığınız bir yerden gelen borçlar söz konusu olabilir.  
Başak
Sevgili Başaklar ve yükselen burcu Başak olanlar, yönetici gezegeniniz Merkür burcunuzda; sizi, kimliğinizi temsil eden alanda gerilemeye başlıyor (iyi şanslarJ).  Siz analitik bir burçsunuz, her şeyi dikkatlice inceleyip tabiri caizse ince eleyip sık dokursunuz. Ancak bu dönemde yeni bilgilerle karşılaşıp eskiden aldığınız kararları tekrar gözden geçirme zamanı. Arkanıza yaslanın ve muhakeme yapın. Geçmişinizden gelen kişilerle karşılaşabilir ve uzun zamandan beri beklediğiniz haberleri duyabilirsiniz.
Terazi
Sevgili Teraziler ve yükselen burcu Terazi olanlar, Merkür Retro’su iç dünyanızı ve duygularınızı doğrudan etkiliyor. Bu süreçte en faydalısı inzivaya çekilip kendinizi dinlemek olacaktır. Meditasyon yapabilir ve sezgileriniz üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Ancak bunu yaparken mevcut düşünce yapınızı, iç dünyanızı dengede tutan dinamikleri tekrardan gözden geçirip bir revizyona gidebilirsiniz. Kendinizi yeniden şarj edeceğiniz zamanlardasınız. Bu dönemde söylediklerinize dikkat edin yanlış anlaşılabilirsiniz, bu yüzden yeteri kadar açık ve dürüst olduğunuza emin olun.
Akrep
Sevgili Akrep ve yükselen burcu Akrep olanlar, Merkür Retro’su arkadaşlarınızı ve sosyal çevrenizi ilgilendiren konularda karşınıza çıkacak. Eski arkadaşlarınızla tekrardan bir araya gelmek için çok güzel bir zaman. Üyesi olduğunuz bir grupta analitik ve çözüm odaklı fikirlerinizi ortaya çıkartabilir, takım ruhu ve beyin fırtınası ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.
Yay
Sevgili Yay ve yükselen burcu Yay olanlar, Merkür Retro’su kariyer alanınızda gerçekleşecek. Bu dönemde ektiğiniz tohumların meyvelerini toplayabilirsiniz, eğer yeterince dikkatli davrandıysanız. Aksi takdirde aksilikler ve aksamalar söz konusu olabilir. Yeni bir projeye atılmak ya da yeni bir işe başlamak için uygun bir zaman değil. Eğer zorundaysanız da detaylara dikkat etmekte ve sözleşmede esneklik bırakmakta fayda var.
Oğlak
Sevgili Oğlaklar ve yükselen burcu Oğlak olanlar, bu 3 haftalık süreçte eğer seyahat ediyorsanız bazı gecikmeler ve pürüzlerle karşılaşabilirsiniz. Hukuksal konular ve davalar ile ilgili süre gelen konularda yeni haberler almanız olası. Ancak yeni adımlar ve yeni projeler için uygun zamanlar değil. Özellikle yüksek öğrenim görenler, elinizdeki mevcut tez ya da projenize odaklanın, ayrıntılara dikkat edin belki de daha önce hiç düşünmediğiniz yeni bir fikir aklınıza gelebilir.
Kova
Sevgili Kova ve yükselen burcu Kova olanlar, Merkür Retro’su ile birlikte ortaklaşa kazançlarınız gündemde olacak. Bu alanda belki de harcamalarınızı değerlendireceğiniz, bütçenizi tekrardan yapılandıracağınız bir zamandasınız. ‘Borçlar’ hem duygusal hem de fiziksel, gündemde olacak ve bunlar üzerinde partnerinizle konuşmalar yapacağınız bir süreç olacak. Yanlış anlaşılmalara dikkat edin ve kendinizi doğru ve açık olarak ifade ettiğinizden emin olur.
Balık
Sevgili Balık ve yükselen burcu Balık olanlar, Merkür Retro’su ile birlikte partneriniz ile olan ilişkinizi tekrardan gözden geçireceksiniz. Yavaşlayın ve muhakeme yapın. Ortaklaşa konularda mevcut projelerinize odaklanın ve bir sonraki adıma geçmeden önce her şeyin tam olduğundan emin olun. Yeni bir ortaklık kurmayı düşünüyorsanız bu dönemde askıya almanız isabetli olacaktır. Merkür Retro’su özellikle anlaşmalarda sonradan çıkabilecek pürüzleri gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir