Herkese merhaba,

 

2020’nin son çeyreğine doğru adım adım yaklaşıyoruz. Yine çok yoğun bir gündem bizleri bekliyor. Son derece keskin bir virajdayız. Bu yüzden hemen herkesin önlemlerini arttırmasında, sağlığına son derece dikkat etmesinde ve son derece bilinçli davranmasında fayda var.

 

2020 nasıl bir yıl aslında astroloji dünyası olarak çok yazdık çizdik. Çok önemli ve zorlu sınavların olduğu ve ağır gezegen geçişlerinin olduğu bir yıl demiştik. Bunlar nelerdi gelin bir hatırlayalım.

 

2020’nin genelinde bir OĞLAK BURCU teması hakim. Satürn, öğrenmemiz gereken önemli sınavları temsil ediyor. Zamanın yöneticisi, karmanın lordu. Ne demek tüm bunlar? Satürn, ilkeli davranmakla ilgilidir yani kurallara uygun biçimde davranmak, bu kuralların dışına çıkmamaya özen göstermek demektir. Satürn, zamanın yöneticisi olarak toplumsal ilkeleri ve kuralları temsil eder. Doğruluk, dürüstlük, tutarlılık, çalışkanlık, aldığı görevi en iyi biçimde ve zamanında yapmaktır. Ayrıca, ilkeli olmak ve adalet anlayışı birbiri ile çok iç içedir. İlkeli olan insan aynı zamanda zaten adildir de. İnsanları kandırarak işine geldiği gibi davranmak ise adaleti ortadan kaldırır. İşte evrensel olarak ilkelerin çoğunun ortadan kaybolduğu son yıllarda, insan eliyle kayda değer bir düzelme olmadığı için ilahi adaletin yumruğunu vurduğu bir yıldan geçiyoruz. Kural koyucu Satürn, Plüton ile beraber kurallara uymayanları hem cezalandırmaya hem de dönüştürmeye başladı. 

 

Bireysel olarak hayatlarımızda özellikle öncü grupların ve bu alanda gezegenleri olanların önemli değişimler yaşadığı bir süreçteyiz. Bazılarımız sağlıkla, bazılarımız ekonomik olarak, bazılarımız aile ve çocuklarımızla, bazılarımız iş hayatlarımızla sınanıyoruz. Ancak ortak bir noktamız var, çoğumuz şu soruyu soruyoruz ‘neler oluyor?’. Hayatlarımızı sorguluyoruz, önem sıralarımızı tekrardan listeliyoruz değil mi? Fakat, bizler toparlanmaya çalışırken 2020’in genelinde Satürn’ün eli sopalı durumu, Plüton’un yıkıcı ve dönüştürücü tutumu ve Jüpiter’in adalet isteyen ama rahat dağıtamayan bir durumu var. 

 

Eveeet gelelim şimdi son raunda. Bir boks maçı hayal edelim. Tribünler dolu, deplasmandayız, yorgunuz ancak karşımızda da güçlü ve bizi çok zorlayacak, agresif bir rakip var. Bu rakip savaş tanrısı Ares, Mars enerjisi hem de Koç burcunda hem de retro pozisyonda!

 

Öncelikle, Mars nedir gelin bir ona bakalım. Mars bizim yaşam enerjimizdir. Dürtülerimizi, nasıl savaştığımızı ve nasıl mücadele ettiğimizi gösterir. Bizi neyin harekete geçirdiğini ve ne tür olayların kamçıladığını Marsın haritamızda içinde bulunduğu burç gösterirken, enerjimizi daha çok nereye aktaracağımız, nasıl motive olacağımızı ise içinde bulunduğu ev gösterir.

 

Mars, Koç burcunda tüm özelliklerini rahatça ifade edebildiği kendi evindedir, hırs ve azmi simgeler ancak aynı zamanda agresyondur ve yıkıcı enerjileri beraberinde getirir. Koç, Marsta savaş çanlarının çalmasıdır. Saldırmaya hazır, tahammülün olmadığı, en küçük bir şeyden nem kapan enerjidir.  Kazalar, kavgalar, yangınlar, terör olayları ve genel olarak kontrol etmekte zorlandığımız olayları temsil eder. Koç enerjisi dolaysı ile Mars önce hareket etmek sonra düşünmektir. Bir başka deyişle düşünmeden hareket etmektir.

 

Mars, ülkeler astrolojisinde ise bir ülkenin ordusudur. Savaştır, şiddettir, askeriyedir. 

 

Haziran sonundan itibaren Mars Koç burcunda ilerliyor. Hepimizin temposunu arttırdı. Virüsün yavaşlaması ile beraber kendimizi attık sokaklara, enerjimiz yükseldi. Ağustos sonundan itibaren ise tehlike bölgede seyrediyor. Neden tehlikeli bölge çünkü Ocak ayından itibaren bizlerin başını belaya sokan ve Oğlak burcunda bulunan Plüton-Satürn-Jüpiter 3’lüsü ile gergin bir enerji içine girdi. Eğer dikkat ederseniz Dünya’da da ülkemizde de savaş, gerginlik, kaza, yangın vs. enerjileri de yükselmeye başladı. Otorite ile çatışmak, ters düşmek, engellenmek bu sürecin hakim teması.

 

Dahası, Mars’ın retroya girmesi ile beraber bu enerjinin daha da harmanlanacağı zamanlara geldik. Mars her iki yılda bir yaklaşık olarak 2 ay geri gider. Bireysel haritalara göre değişmek ile beraber, evrensel bir süreçten de de geçtiğimiz için özellikle 15 Kasım ama aslında 2020 sonuna kadar hayatlarınızda agresyon içereceğini düşündüğünüz, sizi çekişmeli bir duruma sürükleyeceğini hissettiğiniz durumlardan kaçının. Bu süreçte mevcut olanı korumak, yeni bir şey için adım atmamak gerekir. Gecikmeler, ertelenmeler, harekete geçmekte zorlanma, enerjinizin, motivasyonunuzun düşmesi gibi temalar söz konusu. 

 

Peki hiç mi bir şey yapmayalım diye sorarsanız eğer, retro zamanları geçmişte başladığımız işleri tamamlamak için uygun zamanlardır. Mesela bir tadilata başlamışsınızdır bunu tamamlayabilirsiniz. Eskiden gelen problemli bir projede bir çözüm geliştirebilirsiniz ya da kavgalı olduğunuz biri ile aranızı düzeltebilirsiniz.

 

Bireysel olarak bu süreçte Mars – Jüpiter dengesini kurmamız gereken zamanlardayız. Yani yaptıklarımız, söylediklerimiz, atılımlarımız ve planlarımızda bencil hareket etmek yerine adil olma enerjisini ön plana almalıyız. Kararlarınız adil mi? Harekete geçmeden önce arkasını düşünün, önünü düşünün ve lütfen fevri kararlardan kaçının. Mars’ın retro harekette olduğu 10 Eylül-15 Kasım aralığında sinirinizin içinizde patlamasına izin vermeyin, bu enerjiyi mutlaka dışarı çıkartın ama tabi ki yapıcı bir şekilde. Mars spor ile ilgilidir. Spora yönelin, dans edin ve enerjinizi boşaltın. İşin özeti, tek bir ağaca odaklanmak yerine tüm ormana bakın, büyük resmi görün.  

 

Mars retro konumdayken, Türkiye’nin MC’si ile Ekim ortasına doğru kavuşum yaparken aynı zamanda açık düşmanlar ve savaş ilanlarını temsil eden alandaki Jüpiter, Plüton ve Satürn ile de zorlayıcı enerji içinde olacaktır. Bu süreçte liderler ve ülke yönetimini ilgilendiren konularda önemli gelişmeler, ulusal güvenlik ve komşularımızı ilgilendiren konularla ilgili riskli kararlara şahit olabiliriz. Aynı zamanda yeraltı kaynakları, doğal gaz, petrol konuları ile ilgili bazı çekişmeli konular da dikkat çekiyor olabilir. Gereksiz tartışmaların büyüyebileceği bir süreçteyiz, sinirler bir anda gerilip istenmeyen durumlara neden olabilir ayrıca yangınlara ve patlamalara karşı da dikkatli olmamız gereken bir süreçteyiz.

 

Covid – 19 açısından ise bu süreç özellikle Ekim ayı ile birlikte sayıların oldukça artabileceğine ve devlet büyüklerinin bu durumu kontrol etmekte zorlanabileceklerine vurgu yapıyor. Ancak, bu surecin sene başından itibaren yavaşlayacağına düşünüyorum.

 

Şimdi gelin Mars retrsonun burçlar üzerindeki etkilerine bir bakalım,

Koç Burcu 

Bu süreç, Koç burçlarının özellikle otorite figürleri ile olabilecek çatışmalara dikkat etmeleri gerektiğini gösteriyor. Enerjiniz yüksek ancak bazı engeller dolayısı ile sinirleriniz gerilebilir. Enerjinizi ve stresinizi spor yaparak dönüştürmelisiniz. Ekstra sabır gösterilmesi gerekilen bir süreçtesiniz. Özellikle, ikili ilişkiler dikkat çekiyor olacak. Mars 10 Eylül’den itibaren Koç burcunda bu sefer retro hareketine başlayacak bu süreci yeni bir aktiviteye ya da projeye başlamak yerine elinizdekileri bitirmek için kullanabilirsiniz. İşlerinizi düzene sokmak ve ilişkilerinizi değerlendirmek uygun bir süreç, iş hayatınız ya da özel hayatınızdaki mevcut problemleri daha bir görünür olabilir, çözüm üretme zamanı. Bu süreç dış görünüşünüz ile ilgili radikal değişiklikler için uygun değildir.

 

Boğa Burcu

Mars’ın Koç burcundaki seyahati haritanızın 12. Evine düşüyor. 10 Eylül-15 Kasım arası ise Mars yine bu alanda retro hareketine başlayacak. Bu süreç birçok Boğa burcu için içsel değerlendirme yapacakları, hayatlarında onları aşağıya çektiklerini düşündükleri kişileri beklide hayatlarından eleyecekleri bir dönem olabilir. Bu süreçte endişeler, korkular tetiklenebilir. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken bir dönemdesiniz. Marsın 12. Evde ve retro konumu enerjinizin içinize kaçtığı hissini size verebilir, daha fazla yalnız kalmak isteyebilirsiniz. Bu süreçte arkanızdan çevrilen işler, yapılan düşmanlıklar vs. uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Meditasyon ve ruhsal çalışmalar yapma zamanı.

 

İkizler Burcu

Koç burcunda ve haritanızın 11. Evinde seyahat eden Mars, 10 Eylül – 15 Kasım arasında geri harekette olacak. Mars’ın arkadaşlarınız, sosyal çevreniz ve gelecek planlarınızı temsil eden alanda geri gidecek olması, arkadaşlık ilişkilerinizde bazı gerginliklere, yaptığınız planlarda aksamalara ya da engellere neden olabilir. Eski küskünlükler ortaya çıkabilir, eski bir dostunuz tekrardan karşınıza çıkabilir ve buzları eritmenin yollarını arayabilirsiniz. Bu süreçte sosyal olarak yaptığınız planların sekteye uğraması, organisazyonel işlerde aksamalar ya da gerginler dikkat çekecektir. Gelecek ile ilgili yeni planlarınızı bir kenara koyun onun yerine mevcutta izlediğiniz yolu bir değerlendirin, yanlış yaptığınız bir şeyler var mı, bazı arkadaşlarınıza gereğinden fazla mi güveniyorsunuz acaba bir düşünün.

 

Yengeç Burcu

10 Eylül – 15 Kasım arası Mars Koç burcunda geri harekette olacak. Mars’ın bu retro hareketi haritanızın en tepe noktasında yani iş ve kariyer hayatiniz ve toplumsal statünüzü ilgilendiren alanda olacak. Mars’ın burcunuza ve karşıt burcunuz Oğlak burcunda bulunan Plüton ve Satürn ile yaptığı gergin enerjiler, bu süreçte iş hayatınızda bazı gerginliklere, engellenmelere, yanlış anlaşılmalara ve can sıkıcı durumlara neden olabilir. Bu süreç yeni bir projeye başlamak, yeni bir işe başvurmak, terfi almak, gereksiz hırs göstermek ya da güç savaşlarına girmek için uygun değildir. Tam tersine sakin kalabilmek, mevcut duruma uyum sağlamak ve gerekirse alttan almak size simdi olmasa bile ileriki dönemde fayda sağlayacaktır. Eğer sinirle kalkarsanız zararla oturacağınızı unutmayın.

 

Aslan Burcu

10 Eylül itibari ile ise Mars Koç burcunda geri hareket etmeye başlayacak bu retro hareket 15 Kasım’a kadar da devam edecek. Marsın 9. Evinizdeki geri hareketi özellikle iş hayatınızda yurtdışı ve yabancıları ilgilendiren konularda ya da projelerde bazı aksaklıklara, engellere ya da çatışmalara neden olabilir. Gideceğiniz uzun soluklu seyahatler ertelenebilir. Yüksek öğrenim, üniversitelerle ilgili konularda bazı pürüzler, otorite konumundaki kişilerle çatışmalar söz konusu olabilir. Yine hukuksal konular ve davalar stres yaratabilir. Bu alan özellikle hayata bakış açınız, felsefeler, din ve inançları da ilgilendirdiği için tüm bu konularla ilgili size ters düşen durumlar, çevrenizdeki kişilerle tartışmalar vs. söz konusu olabilir. Ne kadar çok sağ duyunuzu korursanız o kadar çok fayda sağlayacaksınız. Mevcut durumu tekrardan değerlendirip, hayat felsefenizi revize etmeniz gereken bir süreçte olabilirsiniz.

 

Başak Burcu

Koç burcunda ileri harekette olan Mars, 10 Eylül-15 Kasım arası Koç burcunda ve haritalarınızın 8. Evinde geri hareket edecektir. Ortaklaşa kazançlar, eşinizin ya da ortağınızın gelirleri, kredi başvurularınız, nafaka, miras gidi alacaklarınız, ödemekle yükümlü olduğunuz borçlarınız bu alan ile ilgilidir. Bu konularla ilgili pürüzler, engellenmeler ve içinde stres barındıran koşullar söz konusu olabilir. Örnek verecek olursam, eşiniz ya da partneriniz maaşını zamanında ya da tam alamayabilir, kredi başvurunuz kabul edilmeyebilir, ya da size ödenmesi gereken bir borcu alamayabilirsiniz. Bu süreç büyük ve riskli yatırımlar yapmak ya da birisine büyük bir meblağ borç vermek için uygun değildir. Bunun yerine ‘ayağını yorganına göre uzat’ teması dikkat çekecektir.

 

Terazi Burcu

Mars’ın 10 Eylül – 15 Kasım aralığında karşıt burcunuz Koç burcunda geri hareket etmeye başlayacak olması özellikle ikili ilişkilerinize ve ortaklıklarınıza dikkat çekiyor olacak. Özellikle evliliğiniz ve ortaklıklarınızla ilgili ilişkilerinizde çatışmalar, anlaşmazlıklar, engellenmeler ve hoşnutsuzluklar ortaya çıkabilir. Bu alanın ayni zamanda açık düşmanlıklarda temsil etmesi size karşı meydan okumaları tetikleyebilir. Bu sürecin geçici olduğunu aklınızdan çıkartmadan hem özel hem de iş ilişkilerinizde meydana gelen karışıklıkları mantığınızı ortaya koyarak ve sağduyu ile yönetmelisiniz. ‘Sinirle kalkan zararla oturur’ sözünü bu dönemde mottonuz haline getirmekte fayda var.


Akrep Burcu 

10 Eylül -15 Kasım aralığında Koç burcunda geri hareket edecek olması Mars’ın sizi temsil eden gezegen olması nedeniyle 2 kez önem kazanıyor. Bu süreç enerjinizin çekildiğini ve ekstra motivasyona ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz. Mars haritanızın 6. evinde yani günlük iş temponuzu, çalışma koşullarınızı, mesai arkadaşlarınızı ve sağlığınızı temsil eden alanda geri gidecek. Demek ki günlük projelerinizde bazı aksaklıkların olması, belki gerekli iş gücünün olmaması, mesai arkadaşlarınızın isten çekilmesi ya da ayrılması, bazı çatışmalar, iletişimsel problem söz konusu olabilir. Bu süreçte yeni projelere başlamamak bunun yerine mevcut olanlar üzerinde yoğunlaşmak, yeni is ya da terfi beklentisi yerine mevcut pozisyonunuzu korumak uygun olacaktır.

 

Yay Burcu

10 Eylül – 15 Kasım aralığında Koç burcunda ve haritanızın 5. evinde yani aşk ilişiklilerinizi, çocuklarınızı, yaratıcılığınızı ve spekülasyonları ilgilendiren alanda geri gidiyor olacak. Bu süreçte ikili ilişkilerinizde çatışmalar, anlaşmazlıklar, engellerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle hem siz hem de karşı taraf her şeyden nem kapıyor olabilirsiniz. Yeni bir ilişkiye adım attınız ama karşı taraftan olumlu bir cevap alamayabilirsiniz. Çocuk girişimi için çok da uygun bir zaman değil. Özellikle borsa gibi spekülasyon içeren riskli alanlara yaklaşmamanızda fayda var.

 

Oğlak Burcu

Mars’ın haritanızın en dip noktası olan 4. eviniz de geri gidecek olması aileniz, yuvanız ve aile büyüklerinizi ilgilendiren konularda canınızı sıkacak durumlara sebebiyet verebilir. Ev sahibiniz ile çatışabilir, başka bir eve taşınmak durumunda kalabilirsiniz. Eğer ev almayı ya da satmayı düşünüyorsanız uygun bir dönem değil ancak mecbursanız da detaylara son derece dikkat etmeli, engellere karşı hazırlıklı olmalısınız. Aynı şekilde ev dekorasyonu ve tadilat işlerinizi mümkünse Kasım sonuna bırakmakta fayda var.

Aile büyüklerinizin sağlığı ile ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Aileyi ilgilendiren geçmişten gelen bir miras konusu ya da aile içi anlaşmazlık bu süreçte bir sonuca ulaşabilir.

 

Kova Burcu

10 Eylül – 15 Kasım arasında Koç burcunda geri harekette olacak olması iletişimsel problemlere özellikle vurgu yapacak. Mars haritalarınızın 3. evinde yani her türlü iletişimi (yazılı ve sözlü), ticari anlaşmaları, kardeşlerinizi ve yakın akrabalarınızı, eğitim ve kısa seyahatleri temsil eden alanda geri gidiyor olacak. Demek ki bu süreçte yukarıdaki konu başlıkları ile ilgili yanlış anlaşılmalar, iletişimsel problemler, kavgalar, engellenmeler, ertelenmeler ve aksaklıklar söz konusu olabilir. Özellikle trafikte son derece dikkatli olmalısınız, gereksiz hız yapmamaya ve ayraca incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerle çıkacak kavgalara dikkat edin!

Bu süreçte, birçok yeni fikriniz olabilir ve bunları ortaya koyabilirsiniz. Ancak aksiyona geçmekte cesaretiniz olmayabilir. Ya da siz sabırsızlanabilirsiniz ancak şimdilik bu fikirleri değerlendirmek isteyen olmayabilir. Sabredin, bu süreç geçici.           

 

Balık Burcu

Mars haritanızın 2. evinde geri gidiyor olacak yani maddi ve manevi kazançlarınız ile ilgili konular vurgulanıyor olacak. Özellikle öz değerinizi sorguladığınız, kendinizi değersiz hissettiğiniz durumlarla karşılaşmanız olası olabilir. Bu süreçte elinizden bir para çıkabilir ya da yanlış yatırımlar nedeniyle bir para kaybı yaşanabilir. Maaşınız, prim, bonus ya da kâr gibi alacaklarınızda bazı gecikmeler, engeller ya da krizli durumlar yasayabilirsiniz. Bu donem yeni yatırımlar için uygun değildir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir