Herkese merhaba,

Bugün, yani 2 Aralık 2019 akşam saatlerinde şansın, bolluğun ve bereketin gezegeni Jüpiter Yay burcunda olan 1 yıllık yolculuğunu tamamlıyor ve Oğlak burcuna geçiş yapıyor. 
Toprak ve su burçları için şansın yanlarında olduğu, işlerin daha kolay aktığı, kendilerini daha mutlu hissedecekleri bir yeni bir dönem başlıyor. 
Şimdi size biraz Jüpiter’in Oğlak burcunda neler getirebileceğinden bahsetmek istiyorum.
Jüpiter yüksek bilinçle ilgilidir, özgürlüğü sever, deneyimlemeyi, yeni yerler görmeyi, yeni diyarlar gezmeyi ve en önemlisi genişlemeyi sever. Din, felsefe, hukuk ve akademi konularında başı çeker. Bulunduğu burçta ve açı yaptığı gezegenlerin etkisini olumlu ya da olumsuz bir şekilde büyütür. ‘Destek’ kelimesi Jüpiter ile bağdaştırılabilir. Ancak doğası gereği her şeyi büyüttüğü için ve bazen abartıya kaçabileceği için köstek de olabilir.
Oğlak burcu ise disiplinlidir, planlı, programlıdır ve Satürn’ün doğası nedeniyle kısıtlar. Hedefe yönelik olduğu için girdiği yoldan sapmak istemez, inatçıdır ve bir yapı kurmak ister. Otorite konumundaki kişileri, askeri, polisi, devlet adamlarını temsil eder. 
Plüton ise bulunduğu alanda krizler yaratır ve yıkıp tekrardan bambaşka bir yapı kurmak ister.
Şimdi, gelin bu üç enerjiyi harmanlayalım. Özgürlükçü Jüpiter kati ve dediğim dedik Oğlak burcunda rahat rahat istediklerini yapabilecek mi ne dersiniz? 
Genişlemeye karşı kısıtlama. Mevcut yapıda, yenilik ve büyümek isteyen Jüpiter ve kurduğu yapıyı sürdürmek isteyen Satürn ve tüm bunların üstüne bu yapıyı tamamen yerle bir edip tamamen yeni bir şey getirmek isteyen Plüton. 
Jüpiter’in yapısında bulunan cömertlik, bolluk, zenginleşme isteği, farklı düşüncelere olan açıklık olguları Oğlak geçişinde ister istemez kısıtlanacaktır. Özellikle önümüzdeki dönemde din ve hukuk konularında ülkemizde ve Dünya’da daha kati ve hükmedici tutumlar, Jüpiter’in yarattığı büyüme enerjisi ile daha abartılı olarak karşımıza çıkacaktır.
Jüpiter aynı zamanda zenginlik ve büyüme ile ilgili olduğundan özellikle ekonomik açıdan birçok ülkenin çok zorlanacağını ve Plüton kavuşumu ile birlikte krizin daha da tırmanarak ülke ekonomilerini gerek iflaslar gerekse çok sıkı para politikaları ile dönüştüreceğini söyleyebiliriz.
Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi, Oğlak burcunda bulunan Plüton, Satürn ve şimdi de Jüpiter enerjisi hem bireysel hem de toplumsal olarak bir patlama noktasına gelmiştir. Bu patlamayı da Jüpiter’in Plüton ile kavuşum yaptığı tarihlerde deneyimleyeceğiz. Sırasıyla 5 Nisan, 30 Haziran ve 3 Kasım tarihlerinde bu kavuşumu göreceğiz.
Bireysel haritalarda bu kavuşum hangi eve düşüyorsa ve haritanızın hangi dinamikleri ile iletişim içindeyse bu konularda içinde kriz ve dönüşümleri beraberinde getirecek durumlara hazırlıklı olun.
Türkiye’nin haritasında Jüpiter 6. Evde yani isçiler, sağlık kurumları ve çalışanlarını temsil eden alanda başladığı yolculuğuna 7. Evde yani dış politika, komsular, anlaşmalar ve açık düşmanlar alanında devam edecektir. Jüpiter Yüksek mahkemeleri ve inançlar ile de ilgili olduğundan, özellikle Plüton ile kavuşum yaptığı tarihlerde dış ilişiklilerimize özellikle komsularımız ile işin içine dinin sokulduğu çatışmalara çok çok dikkat etmeliyiz.
 İlk kavuşumu yapacağı 5 Nisan ve civarında Türkiye’nin natal haritasında bu enerji kendi Jüpiter’i ile desteklenmektedir ayrıca askeri ve polisi temsil eden natal Mars ile transit Venüs, Satürn ve Mars arasında çok güzel bir üçgen açı oluşmaktadır. Ancak natal Satürn ve Merkür kavuşumuna da partil ve çok stresli bir kare açı yapmaktadır. Demek ki bu tarihlerde atılan askeri adımlar da nispeten kontrolün bizim elimizde olduğunu ancak gençlerimize özellikle de genç askerlerimize çok dikkat etmemiz gerektiğini söyleyebiliriz.
Bu tarihlerde otorite daha da katı ve keskin tutumlar sergileyebilir ve ağır yaptırımlar gelebilir. İletişimde ve trafikte problemler ve gençlerle ilgili sıkıntılı durumlara dikkat etmeliyiz. Baskıcı ve hükmedici tutum özellikle ekonomi, inançlar ve hukuk alanında sene içerisinde devam edecektir. Türkiye’nin ilerletilmiş haritasında ki halkı temsil eden Ay’ı da Oğlak burcunda ilerlemektedir sene içerisinde Plüton/Jüpiter ve Satürn ile yaptığı kavuşumlar halkın genel olarak huzursuz olduğunu, toprak güvenliği, ekonomi, liderler, hukuksal konular, üniversiteler ve dini konularda halkı mutsuz eden, krizli ve dönüşüm gerektiren dönemlerden geçileceğini göstermektedir.
En son Jüpiter Oğlak geçişi Plüton ve Jüpiter’in Aralık 2007’de Yay burcunun son derecesinde kavuşum yapıp yine ayni ayın içinde Oğlak burcuna geçmesi ile başlamış ve Aralık 2008’e kadar devam etmiştir. 
Ülkemizde ise 2008 yılında Jüpiter geçişi ise ekonomik kriz, enflasyon ve işsizliğin önemli ölçüde yükselmesi, Ergenekon davası ve tutuklanan askerler, üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması, Türkiye’nin Irak’a düzenlediği kara ve hava harekâtı, Almanya’da görülen Deniz Fener’i davası gibi konular etkisinde gerçekleşmiştir.
Genel olarak son bir yorum yapmak gerekirse bireysel haritaları uygun özellikle Boğa, Basak, Balık ve Akrep burçları için şanslı ve destekleyici durumlar söz konusu olsa da Jüpiter’in Oğlak geçişi hiç de kolay olmayacaktır. 
Sevgiler,
Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir