Kuzey ay düğümü(KAD) astrolojikharitalarımızdabelkideenkilitveenönemlinoktadır. Buhayattakiamacımıznedir? Ruhumuzbuhayattaneyiöğrenmekvedeneyimlemekistiyor? Buhayatagelmedenöncebelirlediğimizhedefifarkedipüzerinegerektiğigibigidebiliyormuyuz? sorularınacevaparar.

Güney ay düğümü (GAD) ise, geçmiş yaşamımızdan getirdiğimiz ödüller ve karmik yüklerimiz neler bunlarla ilgili bilgiler verir.

Astroloji haritalarımızda KAD’ı ve GAD’ı değerlendirdiğimizde, sahip olduğumuz rasyonel benliğimiz ve egomuzu bir yana bırakarak bu yaşamımızda ki amacımıza nasıl ulaşmamız gerektiğine ruhun çizdiği yoldan bakarız. Bu iki nokta bir nevi ruhun şifreleridir.

Reenkarnasyonun genel felsefesi ruhun birçok kez hayata tekrar tekrar gelerek evrimini tamamlayabilmek amacı ile birçok deneyimlerden ve sınavlardan geçmesidir. Her yaşamda ruh geçmiş yaşamlarda problem yaşadığı, başarısız olduğu veya hatalar yaptığı alanları düzeltebilmek, evriminde bir üst seviyeye ulaşabilmek için tekrar bedenlenir. Ruh tekrar bedenlenmeden önce kendine yeni tecrübeler edineceği ve bu tecrübeleri elde ederken de zaman zaman zorlanmaların, derslerin olacağı bir beden seçer (KAD), buradaki amaç geçmiş yaşamında başaramadığı konuları başarmak, yeni deneyimler edinmek ve evrimine katkıda bulunmaktır. Ruh tekrar bedenlendiğinde bir önceki yaşamdan aldığı pozitif ve negatif özelliklerini de bilinçaltında ve dürtü olarak davranışlarıyla yanında taşır (GAD). İşte astroloji haritamız, Kuzey ve Güney ay düğümlerimizin içinde bulunduğu ev, burç ve yaptığı açılar ile ruhumuzun şifresini açık bir şekilde ortaya koyar.

Özellikle bu hayattaki yönümüzü gösteren Kuzey ay düğümünün önemi takdir edersiniz ki çok büyüktür. Kuzey ay düğümünün bulunduğu burç, ev ve açılarına göre niteliklerini gerçekleştirdiğimizde kendimizi büyük ölçüde geliştirir ve besleriz. Bu yüzdendir ki, kuzey ay düğümümüzün ne anlama geldiğini kavramak gerçekten öncelikli hedefimiz olmalıdır. Bu farkındalık, bize hayatın hangi alanına yoğunlaşmamız gerektiğinin ve bu amaca nasıl en verimli şekilde hizmet edip amaçlarımızı gerçekleştireceğimizin yolunu bizlere açık ve seçik olarak gösterir.

Güney ay düğümümüz ise geçmiş yaşamlarımızdaki pozitif ve negatif tecrübelerimizi ve aldığımız dersleri temsil eder. Bir bakıma alışkanlıklarımızı gösterir. Bu yüzdendir ki çocukluk ve gençlik dönemlerimizde genel olarak Güney ay düğümümüzün bulunduğu burç, ev ve açıların nitelikleri yönünde hareket ederiz. Bildiğimiz ve alışkın olduğumuz temalar olduğu için kendimizi güvende hissettiğimiz alanlardır. Kolay kolay bu konforu bırakıp kendimizi 180 derece karşısında bulunan Kuzey ay düğümünün gerektirdiği tecrübelere bırakmak istemeyiz. Güney ay düğümü geçmiş yaşamımızdan getirip de bırakmak istediğimiz olumsuz yönlerimizi temsil ettiği kadar aynı zamanda getirdiğimiz pozitif yeteneklerimiz ve özelliklerimizi de gösterir. Bu yüzden marifet negatifi bırakarak pozitifi yüklenerek yol alabilmektir.

Analitik psikolojinin kurucusu ve astrolojiyi de çalışmalarından kullanmış olan İsviçreli psikiyatr Carl Jung’un gölge teorisine göre; gölge (Güney ay düğümü) bilinçdışındaki bir arketiptir. Bilinç ve benliğin karşıtı (Kuzey ay düğümü), tersidir. İstenilmeyen, kabul görmeyen tüm kişisel özelikler gölge arketipine dâhil olmaktadır. Örneğin, kişi kendini ince olarak tanımlıyorsa onun gölgesi kaba ve katıdır. Acımasız birinin gölgesi çok ince ve şefkatlidir. Kendini çirkin olarak tanımlayan kişinin gölgesi güzel olmaktadır.

Gölge ne mutlak iyi ne de mutlak kötüdür. Jung, gölge dokunun varlığını bilinçdışından bilince kavuşturmanın önemini vurgulamaktadır. Bu yapılmadıkça, kişi kendi gölge kompleksini projekte ederek iletişim bozukluğuna ve ruhta derin yaralara yol açar. (Vikipedi)

Anlaşıldığı üzere güney ay düğümümüzden olumlu olanı alıp negatifi arkamızda bırakarak kuzey ay düğümümüze yürüyebilmek ve niteliklerini gerçekleştirebilmek bu hayatımızda ruhsal doyuma ulaşabilmemiz için son derece önem arz etmektedir.

Genel anlamda Güney ay düğümünden Kuzey ay düğümüne geçiş 30’lu yaşlarla beraber ilk Satürn döngüsünden sonra başlar belki 35 ve ilerisi çoğumuzun gerçek deneyimimizi tatmaya başladığımız zamanlardır.

Evrenin nasıl mükemmel bir şekilde dizayn edildiği ve astrolojinin buna nasıl ışık tuttuğunu kendi haritamdan bir örnek ile açıklamak isterim. Benim Kuzey ay düğümüm Yengeç burcunda ve Güney ay düğümüm Oğlak burcunda yani bu yaşam bana kısaca geçmiş yaşamdan getirdiğim oğlak burcunun analitik, kontrolcü, iş odaklı enerjisini yengeç burcunun anaç, besleyici, öğretici ve duygusal enerjisi ile birleştirmemi ve ancak bu şekilde evrimsel merdivende yükseleceğimi söylüyor. Tam da güney ay düğümünden kuzey ay düğümüne doğru yaklaştığım yıllarda evlendim ve bir kızım oldu. Böylece yoğun iş hayatından ev, yuva, annelik, besleme, destekleme gibi yengeç burcunun yoğun enerjisine bir geçiş yaşadım. Şimdi eşim David’in ay düğümlerine bakalım.  David benim tersime kuzey ay düğümü oğlak ve güney ay düğümü yengeç olarak doğmuş. Yani benim bu hayatta öğrenmem gereken yengeç enerjisini bilerek ve benim geçmiş hayatımdan getirdiğim oğlak enerjisini öğrenmek üzere bu hayata gelmiş. İroni değil mi sizce de? Birbirimize bu enerjileri öğretmek üzere buradayız. Şimdi daha ironi bir şeyden daha bahsedeceğim kızımızın güneş burcu Yengeç ve yükselen burcu Oğlak. İşte baş öğretmen😁

Peki şimdi gelelim 2 önemli soruya. Ay düğümleri tam olarak nedir? Nasıl hesaplanır?

Ay düğümleri matematiksel olarak hesaplanır. Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesinin, ekliptiği kestiği noktalardır. Ay kendi yörüngesinde dönerken ekliptiği 2 defa keser ve bu şekilde Kuzey ve Güney ay düğümleri oluşur.


Kuzey ay düğümü ve Güney ay düğümü her burçta yaklaşık 18 ay kalır ve geri harekettedirler. Birbirlerine her zaman 180 derece konumda bulunurlar. Örnek verecek olursak eğer 15 derece Oğlak burcunda Güney ay düğümünüz bulunuyorsa tam karşısında 15 derece Yengeç burcunda da Kuzey ay düğümünüz bulunur.

Aşağıdaki tablodan Kuzey ay düğümünüzü bulabilirsiniz.


  


Kuzey ay düğümü ve güney ay düğümünüzün haritanızda tam ne anlama geldiği, neleri arkanızda bırakıp nereye doğru yürümeniz gerektiği kısaca bu hayattaki amacınızın ne olduğu başlı başına bir danışmanlık konusu olmak ile beraber bir fikir edinmeniz açısından aşağıda kısaca her burca göre bahsediyorum.

Ay düğümlerinizin düşğü evlerin ne anlama geldigini de ayrıca bir yazı olarak paylaşacağım.

Kuzey aydüğümü KoçGüney ay düğümü Terazi

Kuzey aydüğümü TeraziGüney aydüğümü Koç

Bireyselliği temsil eden Koç burcu ve ilişkileri temsil eden Terazi burcu arasındaki bu yolculuk size kendiniz ve başkaları arasında denge kurmanız gerektiğini öğretmek istiyor. ‘Çok mu bencilsiniz?’ ya da ‘Başkalarını düşünmekten kendinizi mi unutuyorsunuz?’, her iki durumda da bir denge kurmalısınız. Koç burcunun atılgan, başlatan enerjisi ile Terazi burcunun uyumlu ve adil tavrını harmanlamalısınız.

Kuzey Ay düğümü Koç olanlar geçmiş yaşamınızda ilişki kurmakta oldukça deneyimliydiniz. İlişki uzmanı olarak bu dünyaya gelmiş olduğunuzu söyleyebilirim. Çocukluk ve gençlik zamanlarınızda çok aktif bir şekilde topluluklara dahil olmuş ve doğal arabulucu olarak birçok arkadaş edinmiş olmalısınız. İlişkiler sizin için çok önemli hatta genç yaşta evlenmiş olanlarınız olabilir. Ancak bu durum Koç burcu olan ve gitmekle yükümlü olduğunuz Kuzey ay düğümünüzü, yani bireyselliğinizi ihmal etmiş olduğunuz anlamına geliyor olabilir. Unutmayınız ki ‘bizden’ önce ‘ben’ olmalısınız. Öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı ve hayattan bireysel olarak ne beklediğinizi belirlemelisiniz. Liderlik özelliklerinizi on plana çıkarmalı ve gerektiğinden savaşçı enerjinizi karşı tarafa gösterebilmelisiniz. Risk alabilmek ve inançlarınız uğruna savaşabilmek yolunuza ışık tutacaktır.

Kuzey Ay düğümü Terazi olanlar ise özgür ruhlar olarak bireysel isteklerinizi tatmin etmiş, önce ben demiş ve kim olduğunuzu, ne istediğinizi bilerek bu hayata gelmişsiniz. Çocukluk ve gençlik zamanlarınız paylaşmak, arkadaş edinmek, gruplar içine dahil olmak ve uyumlu olmak konularında zorluklar yasamış olabilirsiniz. Kuzey ay düğümüzü gerçekleştirmek için başkaları ile oynamayı öğrenmeniz gerekiyor. Diplomasiyi öğrenmek, uyumlu olabilmek, paylaşmak, ilişki kurabilmek ve kendinizin yanı sıra başkalarının ihtiyaçlarına da önem vermeyi öğrenmek için buradasınız. Evlenmek ve uzun sureli ilişki kurmak zor olabilir ancak özgür alanınızı koruduğunuz surece o kadar da korkutucu olmayacak ve size iyi gelecektir. Özetle, ilişki kurmak, ortaklıklarda bulunmak, ‘ben’ yerine ‘biz’ diyebilmek bu hayattaki yolunuza ışık tutacaktır.

Kuzey aydüğümü BoğaGüney ay düğümü Akrep

Kuzey aydüğümü AkrepGüney aydüğümü Boğa

Maddiyatı temsil eden Boğa burcu ve maneviyatı temsil eden Akrep burcu arasındaki bu yolculuk bizlere bu iki ayrı uç arasında denge kurmayı öğretmek istiyor. Bu iki burç para, güç ve cinsellik ile ilgilidir, ancak ikisi de farklı açılardan yaklaşır.

Eğer Kuzey ay düğümünüz Boğa burcunda ise bu hayattaki amacınız olaylara olabildiğince basit ve pratik yaklaşmak, maddi anlamda kendi kendinize yetebilmek, çok çalışmak ve hayatınızı güvenli bir ortamda inşa edebilmektir. Ancak geçmiş yaşamlarınızdan getirdiğiniz Akrep burcunun her şeyin derinine inme ve olayları çok yoğun olarak yaşama alışkanlığı sizi zorlayacaktır. Akrep burcunun krizlere çekilme ve yıkıp tekrardan inşa etme tutkusu daha önceki fırtınalı duygusal yaşamlarınızdan alışkın olduğunuz bir dürtü olduğu için bu alanı terk edip durağan bir yaşam tarzını benimsemek o kadar da kolay bir süreç değildir. Ancak, bu yolu izleyerek spritüel farkındalığınızı güçlendireceğinizi ve kendinizi geliştirebileceğinizi unutmamalısınız.


Eğer Kuzey ay düğümünüz Akrep burcunda ise bu sefer lükse ve maddiyata olan düşkünlük, aşırı pratik olmak, sabit fikirlilik özelliklerinizi bir kenara bırakıp güvenli bölgenizi terk edip kendinizi Akrep burcunun ruhani, derin ve tutkulu sularına bırakmanız gerekir. Eski bilgilerinizin işlerliği konusunda ısrarcı olmayı bırakmalısınız. Bunun yerine yeni olanı kucaklamak adına risk almayı öğrenmeli, yüzeysel olmaktan çok derine inmeyi başarabilmelisiniz. Geçmiş yaşamlarınızda geliştirdiğiniz güçlü bir iradeniz olabilir ve bu irade gücü ile birçok şeyin üzerinden pratik çözümlerle sonuca ulaşmış olabilirsiniz. Ancak bu yaşamınızda sizden kendiniz üzerinizde yoğunlaşmanız ve psikolojik durumunuzu iyice irdelemeniz isteniyor. Ancak bunu başarabildiğinizde kendinizi iyileştirmeye ve geliştirmeye başlayabileceksiniz.

Kuzey aydüğümü İkizlerGüney ay düğümü Yay

Kuzey aydüğümü YayGüney aydüğümü İkizler

Ay düğümlerinin İkizler ve Yay burçlarında ki yolculuğu iletişim kurmak ve öğrenmek ile ilgili kendimizi geliştirmek üzerine kuruludur. Hayat amacı öğrenmek, öğretmek, yazmak, iletmek, haberleşmekten ve farkındalıktan ibarettir.

Eğer Kuzey ay düğümünüz İkizler ise, bu demek oluyor ki geçmiş yaşamınızda oldukça aktif bir şekilde seyahat etmiş ve dünyayı görmüşsünüz. Her kültürden değişik insanlarla tanışmış ve ilişki kurmuşsunuz. Geçmiş yaşamlarınızdan getirdiğiniz ben her şeyi gezdim gördüm bilirim dürtüsü eğer dizginlenmezse başınızı bu hayatınızda ağrıtabilir. Başkalarının sözüne itibar etmek, ben her şeyin en iyisini bilirim demeden önce anlamaya ve öğrenmeye çalışmak ve fikir beyan etmeden önce sözünüzü iyice tartmak öğrenilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. İkizler Kuzey ay olanların yoluna ışık tutacak olan, bilgiyi doğru ve güncel bir şekilde elde etmek ve basit bir şekilde iletebilmektir.

Kuzey ay düğümü Yay bu hayatınızda size özgürlük, bilgelik, sezgi gücü ve üst benliğinizi gerçek anlamda kavrama şansını size vaat eder. Geçmiş yaşamınızda hızlı konuşan, hızlı düşünen, sabırsız, detaycı ve aynı anda birçok konuya birden eğilen biriydiniz. Ancak bu yaşamınızda ruhunuz sizden yavaşlamanızı, bilgiyi sindirmenizi, sabırlı olmanızı ve sezgilinize güvenmenizi istiyor. Detaylardan çok büyük resme odaklanmalısınız. Sürekli olarak bilgi arayışı içinde olmak bir konu üzerinde gerektiği gibi uzmanlaşmanızı engelliyor olabilir. Başkalarının ne düşündüğüne çok fazla itimat etmeyin. Sezgilerinize güvenin. Uluslararası seyahatler, yabancı kültürler ile ilişkiler, yüksek bilinç ve felsefe ile ilgili eğitimler yolunuza ışık tutacaktır.

Kuzey ay düğümü YengeçGüney ay düğümü Oğlak

Kuzey ay düğümü OğlakGüney ay düğümü Yengeç

İş hayatı, kariyer, düzen, yapı inşa etme, kontrol etme, hedefe doğru koşmak tüm bunlar Oğlak burcunun temsil ettiği enerjileri gösterirken, aile, ev, yuva, anaçlık, beslemek, büyütmek, yaratıcılık da Yengeç burcunun temsil ettiği enerjileri gösterir. İşte bu iki birbirinden farklı erkek ve dişi enerji arasında denge kurmak bu hayat yolculuğunuzdaki mücadelenizi göstermektedir.

Kuzey ay düğümü Yengeç olanlar geçmiş yaşamında bir organizasyonun başında lider konumunda ya da hükümetlerde söz sahibi vb. konumları tecrübe ederek bu yaşamınıza başlamış olabilirsiniz. Şimdi artık ciddiyeti, kontrolü, yönetme iç güdüsünü, is kolikliği, hiyerarşiye ve maddiyata verilen önemi gevşetip hayatin sadece sorumluluktan ibaret olmadığını ailenin, sevginin, beslemenin, duygusal olarak doymanın ve doyurmanın önemini anlamanın zamanıdır. Birçoğunuz için bu yolculuk çok kolay olmayabilir. Kontrolü bırakmaktan korkabilir duygularınızı açmak konusunda çekimser davranıp ciddiyetin ve mantığın ördüğü Oğlak duvarının arkasına saklanmak isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki kendinizi iyileştirmenizin yolu duygularınız ile barışmaktan ve korkmadan göstermekten geçiyor.

Kuzey ay düğümü Oğlak olanlar geçmiş yaşamlarınızda duygusal konular, anaçlık, beslemek, büyütmek, duygusal destek vermek konularında uzmanlaşmış olarak bu hayata başladınız. Şimdi biraz dış dünyaya açılıp, kendi kendinize yeten, besleyici rolündense otorite konumundasınız. Liderlik özelliklerinizi ortaya koymak, profesyonel olarak yönetmek, başkalarına danışmanlık yapmak bu hayattaki yolunuza ışık tutacaktır. Oğlak Kuzey ay düğümü için en önemli nokta güvenlik duygusudur. Kendinizi maddi anlamda güvende hissetmek ve toplum içinde belirli bir konuma yükselmek çok önemlidir. Bunun özsaygınızı kazanmak ile birebir ilişkisi vardır. Bu yüzden risk alabilmek, sorumluluk yüklenmek, geçmişi bırakıp duygusal bağımlılıklardan kurtulmayı öğrenmelisiniz.

Kuzey ay düğümü AslanGüney ay düğümü Kova

Kuzey ay düğümü KovaGüney ay düğümü Aslan

Aslan burcu sahnede olmayı, bireysel olarak ilgi görmeyi, ormanların kralını temsil ederken, Kova burcu topluluklar için var olmayı temsil eder. Yani Aslan Kova aksı içinde olanlar bireysellik ve takım oyuncusu olma arasındaki dengeyi kurmak için çaba sarf edeceklerdir.

Kuzey ay düğümü Aslan burcu olanlar geçmiş yaşamlarında bir grubun parçası olmayı, kendilerini gruplar vasıtası ile var edebilmeyi, kendi ihtiyaçlarını arka plana atarak grubun öncelikleri ile hareket etmeyi öğrenmişlerdir. Kendilerini insanlığa adamışlardır ve birebir ilişki kurma yönleri çok gelişmemiştir, gruplar arasında saklanma eğilimindedirler. İşte bu hayatta tecrübe edilmesi ve gerçekleştirilmesi gereken yön bununla ilgilidir. Kendi isteklerine ve önceliklerine önem vermek, gruplar içinde sıyrılabilmek, kendini, hislerini, düşüncelerini açıklayabilmek, kalbinin sesini dinlemek, sevgi alışverişinde bulunabilmek Kuzey düğümü aslan burcunun yoluna ışık tutacaktır.

Kuzey ay düğümü Kova olanlar geçmiş yaşamlarında bir grubun lideri, yöneticisi, parlayan yıldızı olmayı deneyimlemişlerdir. Tüm ilginin odağında olma dürtüsü ile işte benim, herkes bana baksın, ‘ben ben ben’ diyebilirler. Yönetsel konularda son derece yüksek kabiliyeti ve vizyonu vardır. Kuzey ay düğümü Kova olarak takım oyuncusu olmayı ve iş birliğini öğrenebilmek, dramadan ve dikkat çekmekten uzaklaşarak objektif ve rasyonel olabilmek yolunuza ışık tutacaktır.

Kuzey ay düğümü BaşakGüney ay düğümü Balık

Kuzey ay düğümü Balık Güney ay düğümü Başak

Ay düğümleri Başak-Balık burcu hattında hizmet etmek, kendini adamak, sağlık ve şifa verme temaları ile ilgilidir. Sağlık sektörü, alternatif tıp, diyetisyenlik, spor hocalığı gibi konularla ile yakından ilgili olabilirsiniz. Analitik, detaylara dikkat eden, kendini ihmal edercesine çok çalışan Başak burcu ile duyguları ile hareket eden, yaratıcı, mistik, kendini başkaları için feda eden Balık burcu arasında ki bu yolculuk size mantığınız ve sezgileriniz arasında denge kurmayı öğretmek istiyor.

Kuzey ay düğümü Başak burcu olanlar, geçmiş yaşamınızdan bu yaşamınıza güçlü sezgiler ve empati yeteneği getirdiniz. Olaylara yaklaşımınız genelde duygusal çoğu zaman kendinizi kurban gibi hissedip çok kolay bir şekilde dağılıyor olabilirsiniz ancak öğrenmeniz gereken daha mantık çerçevesinde ve soyuttan çok somut gerçeklerle ilerleyebilmek ve detaylarda saklı olanlara dikkatinizi yoğunlaştırmaktır. Önceliklerinizden başkaları için vazgeçmemeyi öğrenmelisiniz. Sorumluluğu üzerinize almak, gerçek olmayan hayallerden uzak durmak, disiplinli bir şekilde hedefe yürümek yolunuza ışık tutacaktır.

Kuzey ay düğümü Balık burcu olanlar, önceki yaşamınızdan mükemmeliyetçi, analitik, kontrolcü ve detaycı özelliklerinizi cebinize koyarak geldiniz. Ancak bu yaşamınızda öğrenmeniz gereken sizi her zaman gergin tutan kontrolü bırakabilmeyi öğrenmek. Bunun için yaratıcı yönünüzü geliştirmelisiniz. Çok fazla mantık yolu ile ilerlemek her şeyi kuralına göre oynamaktan yorgunsunuz ve iyileşmeye ihtiyacınız var. İyileşin ve etrafınızdakileri de iyileştirin bu size iyi gelecek. Üst akıl, mistik konular, meditasyon ya da yaratıcılığınızı ön plana çıkaracak bir sanatsal aktivite yolunuza ışık tutacaktır.


Sevgiler,

Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir