Sevgili okurlar, aşk ve ilişkiler diyince astrolojide akla gelen gezegen Venüs’tür. Venüs’ün bireysel haritalarımızda bulunduğu burç, ev ve aldığı açılar ikili ilişkilerimiz, aştan yana beklentilerimiz ve ilişkilerimizin uzun vadede nasıl ilerlediği ile ilgili önemli bilgiler verir.

Venüs, hayattan ve aşktan aldığımız keyifle alakalıdır. Bireysel haritasında Venüs’ü kuvvetli olan bir birey ne istediğini ve nasıl seçimler yapması gerektiğini iyi bilir. Zaten hayat da karşısına  mutluluk olacağı insanları çıkartır. Örneğin, Venüs’ü Terazi burcuna yerleşmiş bir kişi ilişki kurma konusunda bir üstadtır. Orta yolu bulmada, uyum yaratmakta ve diplomasi de oldukça başarılıdır. İkili ilişkilerinde kibar, anlayışlı ve uyumludur. Eğer bu Venüs olumlu açılar almışsa karşısına bu tarz kişiler çıkar ve uzun vadeli ilişkiler kurar.

Erkek haritasında Venüs hayatındaki kadının nasıl biri olduğu ya da olacağı ile ilgili önemli bilgiler verir. Örneğin Venüs’ün 6. evde ve Başak burcunda olduğunu düşünelim. Bu durumda bu kişinin hayat arkadaşına iş hayatında rastlayabilme potansiyelinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişi çalışan, detaycı ve analitik bir kişi olabilir.

Kadın haritalarında ise Venüs’ün yanı sıra Mars’ın konumu da oldukça dikkat çekicidir. Özellikle, bir kadın haritasındaki Mars’ın konumu  partnerinin burcu ile ilgili bilgi verebilir. Örneğin, Mars’ın 11. evde ve Koç burcuna yerleşmiş olması, bu kişinin partnerini arkadaş ortamında ya da topluluklarda bulacağını ayrıca bu kişinin Koç karakterinde lider ruhlu, risk alabilen ve öncü bir kişi olduğunu gösterebilir.

Eğer, Venüs doğum haritanızda baskı altındaysa, yani sert açılar alıyorsa, retro pozisyondaysa ya da rahat edemediği bir evdeyse; ikili ilişkilerinizden istediğiniz randımanı almakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle de çok daha fazla uğraşmak ve emek harcamak durumunda kalabilir ve kendinize olan gerçek değerinizi oluşturmakta zorlanabilirsiniz. Tüm bu konu başlıkları hayatınıza çocukluk döneminde yaşadığınız tecrübelerle girmiş olabilir. Önemli olan küçüklükten bu yana devam eden kadersel çemberi fark etmek ve bunu kırarak dışına çıkabilmektir.

Astrolojide evlilik ve mutluluk Venüs ile yakından ilişkiliyken aynı zamanda 7. ev ve yöneticisi, yöneticinin aldığı açılar ve konumu ve 7. evin içindeki gezegenler evlilik zamanı, potansiyeli ve geleceği ile ilgili önemli bilgiler verir.

Örneğin, bir kişinin haritasında 7. ev Kova burcu ise bu durumda Satürn ve Uranüs’ün konumu ve aldığı açılar dikkat çekecektir. Bu kişi ilişkilerinde özgürlük ister. Partneriyle entellektüel seviyede anlaşmak ister. Mantık ve istikrar önemlidir. Eğer, Satürn Akrep burcuna yerleşmişse o zaman çok daha tutkulu ve derin ilişkilere ihtiyaç duyar.

7.evin içindeki gezegenler ise evliliğin durumu, ilişkinin detayı ve geleceği ilgili bilgiler verir. Örneğin, 7. ev içerisinde Uranüs olan bir kişi birden fazla evlilik yapabilir ya da ilişkisinde çok fazla beklenmedik ve süpriz gelişmeler yaşanabilir. Mars’ın bu evdeki konumu ise çatışmanın ve fikir ayrılıklarının çokça yaşanabileceğini ve/veya ilişikinin her zaman dinamik ve enerjik olduğunu gösterebilir. Venüs, Jüpiter ya da şans noktasının burada ki konumu ise şanslı ve mutluluk oranın yüksek ilişiklerin yaşanma potansiyelinin yüksek olduğunu gösterir.

Ne zaman evleneceğim sorusunu cevaplarken ise özellikle 7. ev, yöneticisi, Venüs ve Ay’ın aldığı olumlu açılar iyi incelenmelidir. Örneğin, haritalarımızda her yıl bir ev (yaşam alanı) çok daha fazla vurgu alır. Özellikle, 7. evin ya da 7. evin yöneticisinin bulunduğu evin vurgu aldığı yıllar önemlidir. Kadın haritasında transit Jüpiter ve natal Mars’ın kavuşum yaptığı ya da erkek haritasında transit Jüpiter’in natal Venüs veya Ay ile kavuşum yaptığı yıllar ön plana çıkar.

Sevgiler,

Astrolog Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir