Türkiye saati ile 21:22’de Kova burcunun 15 derecesinde meydana gelecek olan Dolunay ve Parçalı Ay Tutulması 2018 Ocak Ay’ına kadar etkisini gösterecektir. Ancak en fazla etkiyi tutulmanın gercekleştiği tarihten itibaren 1 aylık süreçte hissedeceğiz.
Yukarıda da bahsettiğim üzere Ay duygularımızla ilgilidir, ailemiz, köklerimiz, bizi geçmişe bağlayan konulardır. Dolunay zamanları ise sonlanma ve tamamlanma enerjisini açığa çıkarır. Aynı zamanda bir tutulma enerjisi de olduğundan daha uzun süreçte etkisini hissettireceği için daha kadersel temaları ortaya çıkarabilir. Özellikle kişisel haritalarınızda tutulmanın hangi yaşam alanında olduğu ve kişisel gezegenlerle temas edip etmediği bu enerjinin nerede ortaya çıkacağını belirleyecektir.
Ay tutulmasından yaklaşık 4 gün önce meydana gelen ve tutulma esnasında da aktif bir şekilde hissedeceğimiz Pluton/Jüpiter kare açısı, cömert şans ve fırsat gezegeni Jüpiter ile yeraltı dünyasının kralı Pluton arasındaki sürtüşmeyi hayatlarımıza taşıyor olacak. Aşırı hırs, doyumsuzluk, gurur, kendini beğenmişlik ve zorbalık bu dönemde karşımıza çıkacak temalar olacaktır. Bu dönemde başarmak, en tepede olmak, kendimizden söz ettirmek ve sınırları zorlamak isteyebiliriz ancak bunu yaparken acımasız ve yıkıcı olmamalıyız. Eğer kendimizi kontrol edemezsek, bunun üzücü sonuçlarını ikili ilişkilerimizde, adaletle ilgili temalarda ve hayatımızda dengeyi oluşturan unsurların sarsılması olarak görebiliriz. Bu dönemde adil ve dürüst olmak ve denge kurabilmek çok önemli.
Jüpiter’in Güneş ve Ay’dan aldığı olumlu enerjiler bize bu dengeyi kurabilmemiz için gerekli desteği verecek. Jüpiter’in Ay ile yaptığı sekstil enerji ve Güneş ile yaptığı 120’lik enerji yeni ve umulmadık fırsatları, genişlemeyi, duygusal uyumu, ön plana çıkmayı, hamilelik haberlerini ve çocuklar ile ilgili olumlu gelişmeleri hayatlarımıza getirecektir. Aynı zamanda evlilik dahil her türlü kontrat ile ilgili imzalar için şanslı bir dönem fakat 12 Ağustos’ta geri harekete başlayacak Merkür’ün anlaşmalarla ilgili pürüzlere neden olabileceği göz önünde bulundurularak sözleşmelerdeki ayrıntılara dikkat edilmesi önemli. 
Ay Tutulması esnasında Mars ve Güneş birbirlerine oldukça yakın. İki ateş kaynağı, iki enerji topu bir arada. Bu birliktelik bitmek tükenmek bilmeyen bir öz enerjiyi ortaya çıkartıyor.  Bu enerji her ne kadar dizginlemesi zor olsa da olaylara sağduyuyla yaklaşarak, sinirlerimizi kontrol altına alarak karar vermemiz gereken zamanları gösteriyor.
Aslan burcundaki Güneş ve Mars’ın kavuşumu ve tutulmanın da etkisi ile beraber önümüzdeki dönem ünlü kişiler, liderler, hükümet yöneticileri, otorite figürü konumunda kişiler ile ilgili haberler ve bu kişilerin alacağı önemli kararlar ve dönüşüm zamanlarına gebe olacak.
Kova burcunda bulunan Ay ise tutulma esnasında Güney Düğümü ile kavuşum enerjisinde ve 12. Ev’de. 12. Ev astrolojide sonlanmalar, gizli düşmanlar, gizli kalmış durumlar ve tabiri caizse arkamızdan dönen dolaplar olarak yorumlanabilir. Bu dönemde duygularımızı saklamaktan çok ön plana çıkarmaya ve kollektif için mücadele etmeye yönelmeliyiz. Duyguların karşı tarafa gerektiği gibi aktarılamaması yanlış anlaşılmalara yol açabilir. Hayatımızdaki kadın figürlerine dikkat etmeliyiz.
Anın haritasına baktığımızda Balık burcu yükseliyor ve Balık burcunun gezegeni Neptün’ün de hemen doğu ufkunda Balık burcu ile birlikte yükseldiğini görüyoruz, bu Neptün için çok kuvvetli bir konum. 
Balık burcu ve yöneticisi Neptün astrolojide hayalleri, kurban olma enerjisini, kendini adamayı temsil ediyor. Bu dönemde hayallerimiz aşırı derecede ön planda, başkalarının dediklerine kolayca inanabiliriz, duygusal ve hassasız. Bu dönemde çok yaratıcı olabiliriz, her şeyi merak eden, aldığımız cevaplarla yetinmeyip daha üst bir anlam arayışında olabiliriz.
Biz ne kadar duygusal, hassas olsak ve hayal aleminde gezinsek de hemen Batı ufkunda Balık yükselen derecesinin karşısında Başak burcunu ve yöneticisi Merkür’ü görüyoruz. Bu alan 7. Evi yani ortaklıklar ve partnerimizi temsil ediyor. Bu dönem biz ne kadar duygusal ve hassas isek partnerimizde de bir o kadar analitik ve gercekçi olabilir. Bu dönemde partnerimizle iletişim kurmak zor olabilir. Kendimizi ifade etmekte zorlanabiliriz, kontrollü ve dengede kalmaya özen göstermeliyiz.
Şimdi birde tek tek burçlar üzerindeki etkilere bakalim,
KOÇ
Sevgili Koçlar ve yükselen burcu Koç olanlar, bu tutulma sizin arkadaşlıklar, gruplar, dernekler yani sosyal ortamları temsil eden hayat alanınızda gerçekleşiyor. Bu ev tutulmanın gerçekleştiği Kova burcunun kendi evidir ve aynı zamanda yöneticiniz Mars’ta, Güneş ile kavuşumda ve tutulmadan birebir etkileniyor. Demek ki bu tutulma, enerjisini üzerinizde güçlü bir şekilde gösterecek. Bireyselleşmek isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınız, aileniz ya da ortaklarınızdan gelen baskıya boyun eğmek istemeyeceğiniz bir dönemdesiniz. Kariyerinizde güç elde etme ve başarma isteginiz yüksek ancak bunu yaparken izlediğiniz yolun daha ılımlı olmasına dikkat edin. Ortaklaşa konular ve partnerinizle ilgili konularda yeni fırsatların olduğu bir dönemdesiniz, sosyal çevrenizin bu konuda desteğini alacaksınız.
BOĞA
Sevgili Boğalar ve yükselen burcu Boğa olanlar, bu tutulma haritanızda kariyer alanınız ile ilgili olacak. Bu dönem kariyeriniz ile ilgili radikal kararlar almaktan kaçının eğer elinizde olmayan durumlardan dolayı karar vermek zorundaysanız da yavaştan almaya çalışın. Üstleriniz, otorite konumundaki kişiler ve aile büyükleriniz ile bazı stresli durumlar yaşamanız mümkün. Sağduyulu davranmak ve alttan alabilmek önemli. Ayrıca bu dönem zorunda kaldığınız için yapılan değişiklikler şu anda o şekilde görünmese de ileride yeni fırsatları karşınıza çıkartacaktır.
İKİZLER
Sevgili İkizler ve yükselen burcu İkizler olanlar, hayat felsefenizde ve hayata bakışınızda yeni farkındalıklar kazanma zamanıBu dönem de olan olaylar sizi zorlayarakta olsa başka yönlerden düşünmeye itecek.
Hukuksal davalar, savcılar, hakimler ile ilgili konular ön planda. Yüksek öğrenim gören bazı öğrencilerin bu dönemde okudukları branşlarla ilgili yeni kararlar alması ya da almak zorunda bırakılması olasıŞu anda değişiklik yapmak size korkutucu gelse bile ileri ki dönem de pozitif sonuçlarını göreceksiniz. Eğer yurtdışına tatil veya uzak yerlere seyahat planlarınız var ise ekstra dikkatli olun. Ayrıca uzak yerlerde yaşayan akrabalarınızdan ya da arkadaşlarınızdan bazı umulmadık haberler alabilirsiniz.
YENGEÇ
Sevgili Yengeç ve yükselen burcu Yengeç olanlar, Ay tutulmaları, yönetici gezegeniniz Ay başrolde olduğu için hayatlarınızda her zaman önemli zamanlara işaret eder. Özellikle duygusal açıdan daha yoğun hissettiğiniz zamanlardır. Bu tutulma ile birlikte ortaklaşa kazanımlar alanınız, partnerinizin finansal kaynakları ile ilgili gelişmeler söz konusu olacak. Bu dönem gelir gider dengenize dikkat edin. Eviniz ile ilgili yeni yatırımlar yapmanız söz konusu olabilir. Ailenizden maddi destek alabilirsiniz. Ancak kendi gelirlerinize yönelmeli ve kendi bütçenizi iyi bir şekilde planlamalısınız.
ASLAN
Sevgili Aslanlar ve yükselen burcu Aslan olanlar, tutulma karşıt burcunuz olan Kova burcunda ve 7. Evinizde gerçekleşiyor. 7. Ev hayattaki partneri, her türlü kontrat ile bağlı olduğumuz ortaklıkları temsil eder. Bu dönemde sen-ben çatışmalarına girmekten kaçınmalısınız. İlişkiniz ön planda, birbirinizi nasıl görüyorsunuz, ilişkinizden beklentileriniz neler, eteğinizdeki taşları dökmenin vakti. Bunu yaparken objektif olmaya ve ego savaşlarına girmemeye özen gösterin. Partneriniz olaylara tamamen farklı gözlüklerle bakıyor unutmayın.
BAŞAK
Sevgili Başaklar ve yükselen burcu Başak olanlar, günlük rutininiz ve sağlığınız bu tutulma da öne çıkan konular olacak. Detaylara dikkat eden ve titiz yapınızın sorgulanacağı bir dönemdesiniz ve işleri biraz oluruna bırakmanız gerekecek. Kontrol etmeyi bırakın ve sağlığınıza dikkat edin. Günlük rutininizdeki iş yükünüz sizi boğmuş durumda. Artık biraz da iç dünyanıza yönelmenin ve günlük görevleri robot gibi yapmaktan çok neyin sizi rahatlatarak iyi gelecegini bulmanın zamanı. Bu dönem Yoga yapmak ve doğa ile iç içe aktivitelerle uğraşmak iyi gelecektir.

TERAZİ

Sevgili Terazi ve yükselen burcu Terazi olanlar, genel olarak şanslı bir dönemden geçiyorsunuz bu tutulma aşk ilişkilerinizi ön plana çıkaracak, evlilik, nişan gibi konular gündeme gelebilir. Çocuklar ile ilgili güzel haberler alabilirsiniz. Yeni hobiler edinebilirsiniz. Aynı zamanda bazı Teraziler için ilişkilerinde yüzleşmeler yaşanacak, temeli sağlam olmayan ilişkilerde sonlanmalar olabilir. Bu sonlanma şu anda canınızı sıksa bile uzun dönemde lehinize olduğunun farkına varacaksınız.
AKREP
Sevgili Akrep ve yükselen burcu Akrep olanlar, bu tutulma haritanızın en dip noktasında aile ve köklerinizi ilgilendiren alanda gercekleşiyor. Aile büyükleriniz ve kardeşleriniz ile çatışmaya girmekten kaçının, bu çatışmalar sizi duygusal boyutta derinden etkileyecektir. Kendi iç dengenizi oluşturmanız ve adil değerlendirmeler yapmanız önemli. Bu dönemde eviniz ile ilgili tamiratlarla ilgilenebilirsiniz. Ayrıca kariyeriniz ile ilgili önemli kararlar ve değişimler söz konusu olabilir. Otorite figürleri ile iletişiminize dikkat edin. Kararlı ve sağduyulu olmaya çalışın.
YAY
Sevgili Yay ve yükselen burcu Yay olanlar, bu dönemde kardeşlerinizle ve yakın akrabalarınızla olan ilişkilerinizde stres yaşamanız olası. Ayrıca finansal açıdan zorlandığınız bir dönem olabilir, bu dönemde bir anlaşma imzalamamaya dikkat edin. Sözel olarak iletişim kurmakta ve iletişim araçlarında problem yaşamaya açıksınız. Yanlış anlaşılmaların olabileceği bir dönem. Açık olun ve karşı tarafı iyi anladığınıza emin olun. Hukuksal davalarda stresli bir dönem özellikle kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ekstradan önemli. Bu dönemde dostlarınızdan ve sosyal çevrenizden destekler alacaksınız. Sosyal yönden oldukça aktifsiniz.
OĞLAK
Sevgili Oğlak ve yükselen burcu Oğlak olanlar, bu tutulma maddi kaynaklarınızı etkiliyor olacak.  Bu dönem aşırı baskıcı ve otoriter olmaya açıksınız, bu davranışınızın kariyer alanında gelecek güzel fırsatlara sekte vurmamasına özen gösterin. Ileriki dönemde gelirinizde, kariyerinizde gelecek yeni fırsatlar sayesinde bir artış söz konusu olabilir, ancak davranışlarınızı kontrol altında tutmalısınız. Partnerinizin geliri ile ilgili bazı stresli durumlar ortaya çıkabilir. Bütçenizi yeniden düzenlemeye gidebilir gereksiz harcamaları azaltabilirsiniz.
KOVA
Sevgili Kovalar ve yükselen burcu Kova olanlar, bu tutulmadan en çok etkilenenler sizlersiniz keza tutulma burcunuzda gercekleşiyor. Bu tutulma en çok sizin bireyselliğinizi sorgulayacak. Kendiniz olmak istiyorsunuz, ailenizin, arkadaşlarınızın ve özellikle partnerinizin sizinle ilgili isteklerinden kendi isteklerinizi ayırma isteğiniz bu dönemde zirve yapacak. Üstünüzdeki baskıdan kurtulma isteği, partneriniz ile stresli durumları ortaya çıkarabilir. Bu dönemde ortaklaşa hareket ederek orta yolu bulmaya çalışmak yararınıza olacaktır. Partneriniz bu dönem aşırı enerjik ve sinirli olabilir. Daha çok kendi isteklerinin olması için baskı yapabilir. 
Bu dönem dış görünüşünüz ile ön planda olmak ve değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca yurtdışı ya da akademik konuların ön planda olacağı ve kararlar alacağınız bir süreç.

BALIK

Sevgili Balıklar ve yükselen burcu Balık olanlar, bu tutulma sizlerin ruhsal yolculuğunda önemli bir yere sahip. Egonuzun sorgunlandığı ve çözülmesi icin sizi zorladığı etkiler söz konusu. Daha çok iç dünyanıza döndüğünüz ve günlük hayatınızın baskılarından kaçmak istediğiniz bir dönem. Bazı kontrol dışı faktörler söz konusu olabilir. Bu tutulma aynı zamanda gizli düşmanlarınızı da işaret ediyor. O yüzden bu süreçte hayatınızda olacak durumlar hiç ummadığınız bir sekilde ortaya çıkabilir, dikkatli olun. Her ne olursa olsun olan olaylar ruhsal gelişiminizde önemli bir rol oynayacak ve sizi büyütecek. Ortaklaşa gelirler alanına dikkat.
Sevgiler,

Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir