Herkese merhaba,
26 Aralık 2019’da yılın son Güneş tutulmasını Oğlak burcunun 4 derecesinde karşılayacağız. Tutulma haritasına Ankara’ya göre baktığımızda haritanın yükseleninin Yay burcu olduğunu ve temsilcisi Jüpiter’in tutulma noktasına kavuşum yaparak eşlik ettiğini görüyoruz. Jüpiter astrolojide şansın, büyümenin ve genişlemenin gezegenidir. Bulunduğu noktada olumlu ya da olumsuz var olan enerjiyi daha da büyütür, genişletir. Tutulma noktası ile kavuşum yapan Jüpiter ve Boğa burcunda bulunan Uranüs arasında ki olumlu enerji bireysel haritaları destek alan kişiler için iş hayati, devlet ile ilgili işleri, kanuni konular, uzak yolculuklar, bir yapı kurmak için atılan adımlar ve kişisel gelişim ile ilgili konularda şansı, genişlemeyi ve sürprizleri beraberinde getirecektir. Bu süreçte kendinize olan güveniniz daha da artmış ve geleceğe dönük planlarınıza daha odaklanmış hissedebilirsiniz. 
Oğlak burcu astrolojide sorumluluk almayı, gerçekçi olmayı, çok çalışmayı, sabrı, güvenilirliği ve saygıyı ifade eder. Aynı zamanda, otorite konumundaki kişileri, devlet adamlarını, askerleri, şirket CEO’larını, yöneticileri, yaşlı erkek figürlerini temsil eder. Oğlak burcunun 1. Dekanında Satürn’ün hükümdarlığında gerçeklesen bu tutulma; başladığı işi sonuna kadar götürmek isteyen, hedef odaklı, hırslı, tuttuğunu koparan, ciddi, büyümek için önünde engel tanımayan, gerçekçi, duygulara pek yer vermeyen ve sonuna kadar gitmek için tüm gücünü ortaya koymaktan ve gerektiğinde hükmetmekten korkmayan bir kimlik sergilemektedir. Tutulmanın Güney ay düğümü yönünde gerçekleşiyor olması ile birlikte Oğlak burcunun gölge yönleri iyice ortaya çıkacaktır.
Bireysel ve toplumsal olarak büyük testlere tabi tutulacağımız özellikle yukarıda saydığım konular ile ilgili ciddi dönüşümler yaşayacağımız bir yıl bizleri beklemektedir. Ayrıca, tutulmanın yönetici gezegeni Satürn, 11 Ocak 2020’de krizleri ve dönüşümü ifade eden Plüton ile tam kavuşum yapacaktır. Bu kavuşum bir çoklarımız için hayatlarımızda kadersel ve geri dönüşü olmayan değişimleri getirecektir. 
Oğlak burcu disiplini sever, hedeflerinden ödün vermez ve son derece inatçıdır. Uzun suredir içinde bulunduğumuz bu Oğlak enerjisi artık limitlerini doldurmak üzeredir, geçmişte takınılan kati tutumların sonuçlarını görme zamanıdır. Geçmiş hatalardan ders alma ve yepyeni bir bakış açısı ile olaylara daha yumuşak bakma ve iş birliği yapma zamanıdır. Statü kaybı, liderlerin ölümü, şirketlerin iflasları, kapitalizmin sonunun başlangıcı, diktatörlük ile yönetilen ülkelerde liderlerle ilgili dönüşümler vb. konular gündemimizi bir hayli meşgul edecektir.
Aslina bakarsanız uzun suredir süregelen bu kadar Oğlak enerjisi toplumsal ve bireysel olarak birçoğumuza ağır gelmiştir. Tutulmanın yöneticisi Satürn’ün de Plüton ile kavuştuğu ocak ayı ve devam eden aylar Oğlak enerjisinin en üst noktaya ulaştığı beraberinde hiç de kolay olmayan dönüşüm enerjisini beraberinde getirmektedir.
Şimdi sizlere hangi konulara hazırlıklı olmalıyız ve geçmişte buna benzer dönemlerde neler yasamışız biraz bahsetmek istiyorum. Astrolojide, her Güneş ve Ay tutulması bir serinin üyesidir. Babillerin keşfettiği bu serilere SAROS SERİSİ denmektedir ve bu seriler her 18 yıl 11 ayda bir ayni yerde birbirinin benzeri tutulmaların gerçekleşmesi ile oluşur. Yani hayatlarımızda her 18-19 yılda bir benzer olaylar tekrarlanır.
Kuzey Düğümü yönündeki tutulmalar hayatlarımıza genişleme ve olumlu olayları getirme eğilimindeyken, Güney Düğümü tutulmaları, sonlanmaları ve beraberinde zorlukları ve bırakma enerjisini getirir.
İşte 26 Aralık 2019’da yaşayacağımız Güneş tutulması, Güney ay düğümü yönünde ve 132 no’lu Saros ailesine aittir. Hayatlarımızda kimimiz için şanslı başlangıçları tetiklerken kimimiz için de zorlayacak bitişleri, dönüşümleri, iflasları, ekonomik krizleri, geçmişle hesaplaşmaları, geçmişin karmasını temizlemek için fırsatları sonrasında ise büyümeyi ve genişlemeyi vaat eden bir tutulma olacaktır. Halkalı bir tutulma olarak etkisi son derece kuvvetlidir. Tabiri caizse bizlere döve döve bir şeyleri öğretecektir.
Toplumsal olarak 2020 yılı güvenlik acısından kritik olaylara neden olacaktır. Özellikle, Türkiye acısından baktığımızda, tutulma haritamızın 6. Evinde yani işçileri, toplum sağlığını ve sağlık sektöründe bulunan kişi ve kurumları temsil eden alanda gerçekleşmektedir. Ülkemizden bazı yabancı sağlık firmalarının iflas ya da başka nedenlerle ayrıldığını görebiliriz. Ekonomik krizin işçi şartlarındaki zorlukları tırmandırması nedeni ile işçi sendikalarının ayaklandığını ve bu konular ile ilgili karmaşaları görebiliriz. Ayrıca açık düşmanlarımızı, dış ülkelerle olan ilişkilerimizi, komşularımızı ilgilendiren alan da tutulma ile birlikte tetiklenmektedir. Özellikle dış politikalarla ilgili bu zamana kadar izlenen stratejilerin sonuçlarını alacağımız bir süreçteyiz, huzursuz ve karışık durumlar söz konusu. Yüksek mahkememeler, insan hakları mahkemeleri ile ilgili konular toplum olarak canimizi sıkabilir. Tutulma noktasının ülkemizin Mars’ı ile yaptığı sert 90 decelik açı toplumdaki huzursuzluğu, polis ve askerin içinde bulunduğu ve güvenliğimizi tehdit eden durumları tetikleyecektir. Tutulma noktasında bulunan Jüpiter’de çıkan olayların gereksiz bir bicimde büyümesine neden olabilir. Tutulma sonrası özellikle ocak ayı içeresinde Jüpiter ve Güneş’in Türkiye’nin Plüton’u karşısına ilerlemesi ve tutulma noktasının da Merkür tarafından tetiklenmesi ile sözlü münakaşalar hiç umulmadık sonuçlara neden olabilir ve gergin ortam daha fazla tırmanabilir.
Son olarak tutulma derecesinin 5 derece Oğlak burcu Sabian Sembolü ‘Yerliler kanoya binmiş ve savaş dansı yapıyor.’ Fiziksel ve ruhsal enerjinin fetih ruhu içinde harekete geçirilmesi. Savaş borusunun ötmesi, toplumsal olarak mücadele ve korunma enerjisini sembolize etmektedir.
Bu tutulmanın bir benzeri yani Saros eşi 14.12.2001 tarihinde gerçekleşmiştir. O yüzden, hayatlarımızda bu tarih ve özellikle 2002 yılının ilk yarısında olan olayları hatırlamaya çalışalım bu olayların benzerlerini deneyimleyeceğimiz bir süreçten geçiyor olacağız.
2001 Aralık tutulmasının ardında Türkiye ve Dünyadan birkaç örnek
·     Euro 12 Avrupa Ülkesinde resmi para birimi oldu ve Avrupa
ülkeleri Euro sayesinde birbirine daha da yakınlaştı. Acaba bu
sürecin sonuna doğru mu yaklaşıyoruz ne dersiniz?

·     Enerji şirketi Enron iflas etti ve tarihin en büyük iflaslarından
biri 2001’in son aylarında kendini gösterdi.
·     Israil- Filistin arasındaki savaş iyice kızıştı, Israil Martta
Yaser Araf’tın olduğu yeri birkaç kez kuşattı, binlerce insan
oldu.
·     Yugoslavya’nın eski devlet başkanı Miloseviç’in
yargılanmasına BM savaş suçları mahkemesinde başlandı.
Miloseviç bu süreç sona ermeden 11 Mart 2006 tarihinde kalp
krizinden öldü.
·     Gürcistan Devlet başkanı Eduard Şevardnadze’nin en yakın 
yardımcılarından Devlet Güvenlik Konseyi Başkanı Nukzar
Sadhaya 62 yaşında silahla intihar etti.
·     Eski Afganistan Kralı Zahir Şah, 29 yıllık sürgünden ülkesine
döndü.
·     Türkiye’de ise politik anlamda eskinin yerini yeniye bıraktığı bir yıl geçirdik. Sizleri rahmetli Mehmet Ali Birand’ın yazısı ile baş basa bırakıyorum.
 http://www.hurriyet.com.tr/2002-buyuk-degisim-yili-oldu-118901

Şimdi de burçlara olan etkilerine bir göz atalım,
Koç Burcu ve yükselen burcu Koç olanlar,
Tutulma haritanızın tepe noktasında kariyerinizi ilgilendiren alanda gerçekleşiyor olacak. Kariyer ile ilgili değişimler, dönüşümler, yeni bir yapılanma dönemine giriyorsunuz. Ani değişimler, sürpriz haberler sizi bekliyor.
Boğa ve yükselen burcu Boğa olanlar,
Tutulmanın etkisi ile yurtdışına seyahatler, yabancılar, yabancı ülkeler ile ilgili girişimler gündeminizi meşgul ediyor olacak. Bir kısmınız yüksek öğretim ile ilgili yeni adımlar atabilir belki yabancı bir ülkeye yerleşmek için yeni bir atılım yapabilirsiniz. Davalarla ilgili gelişmelerin lehinize sonuçlanacağı bir süreç. 
İkizler ve yükselen burcu İkizler olanlar,
Prim, bonus, nafaka, kredi gibi maddi konularda yenilikler, değişimler ve zorlanmalar yasayabilirsiniz. Gelir gider dengenizi tekrar yapılandırmak durumunda kalabilirsiniz. Bazı ikizler burçları ameliyat olmak durumunda kalabilir. 
Yengeç ve yükselen burcu Yengeç olanlar,
Özellikle 24-28 Haziran arası Yengeç burçları bu tutulmadan öncelikli olarak etkileneceklerdir. Tutulma haritalarınızın ortaklık ve evliliği anlatan alanında gerçekleşiyor. Evliliğiniz ve ortaklıklarınız ile ilgili yeni bir yapılanma, krizler, yeni kararlar, bekar olan Yengeç burçları için evlilik ile ilgili yeni adımlar atılabilir. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken bir dönemden geçiyorsunuz.
Aslan ve yükselen burcu Aslan olanlar,
Günlük rutininiz ve işhayatiniz ile ilgili beklenmedik değişimlere hazırlıklı olun. İş koşullarınızda ani değişiklikler, büyüme ve genişleme fırsatı sizleri bekliyor. Bunca senedir ektiklerinizin mahsullerini toplama zamanı.
Başak ve yükselen burcu Başak olanlar,
Aşk hayatiniz ile ilgili olumlu ve önemli gelişmeler sizleri bekliyor. Çocuklarla ilgili olumlu gelişmeler yasayabilirsiniz ayrıca bebek isteyen Başak burçlarını sevindirecek gelişmeler olabilir. Beklenmedik, süpriz hamilelikler olabilir. Yaratıcılığınız her zamankinden daha fazla.
Terazi ve yükselen burcu Terazi olanlar,
Hayatınızda özellikle aileniz, yuvanız ve kökleriniz ile ilgili önemli değişimler söz konusu olabilir. Bazı Terazi burçları ev değiştirebilir, bazılarınız bambaşka diyarlara taşınabilirsiniz. Ayrıca ebeveynleriniz ile ilgili konular da gündeminizi meşgul edecektir.
Akrep ve yükselen burcu Akrep olanlar,
Ticaret hayatiniz ile ilgili yeni atılımlar, anlaşmalar söz konusu olabilir. İletişiminizin son derece aktif olduğu bir dönemdesiniz. Kardeşleriniz ve yakın çevrenizi ilgilendiren yeni gelişmeler, beklenmedik haberler alabilirsiniz.
Yay ve yükselen burcu Yay olanlar
Gelir gider dengenizi tekrardan yapılandıracağınız bir dönem. Yeni yatırımlar yapabilirsiniz. Gelirinizde bir artış olabilir, Özgüveniniz son derece yüksek bir süreçten geçiyorsunuz.
Oğlak ve yükselen burcu Oğlak olanlar
Doğum günü 24-28 Aralık olan Oğlak burçları bu tutulmadan en fazla etkilenecek olanlardır. Hayatiniz ile ilgili önemli değişimlere gebe olduğunuz bir dönem. Değişiyor, eskiyi bırakıyor ve dönüşüyorsunuz sevgili Oğlaklar. Karşınıza ummadığınız fırsatlar çıkabilir bu fırsatları kucaklarken temel olarak saydığınız eskiden sizi temsil eden birçok özelliği bırakmak durumunda kalabilirsiniz. 
Kova ve yükselen burcu Kova olanlar,
İç dünyanızın son derece aktif olduğu korkularınız ile yüzleştiğiniz, eskinin yarattığı yükleri attığınız bir dönem. Yeni gelene karşı koyamayacağınız ani ve beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ic dünyanızı yeniden yapılandıracaksınız.
Balık ve yükselen burcu Balık olanlar,
Gelece dair planlarınızı yeniden yapılandırıyorsunuz. Gruplar içinde kendinizi daha farklı şekillerde ifade edeceğiniz davranış şekilleri geliştirebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan destek bulabileceğiniz güzel bir dönem.
Sevgiler,
Işıl Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir